Informacje

Sąd odrzucił wniosek kobiety transpłciowej (biologicznego ojca) o uznanie go za matkę swojej córki

Obraz Arek Socha z Pixabay

Kobieta transpłciowa nie może być uznana za matkę swojej córki, nawet jeśli dziecko urodziło się już po oficjalnej zmianie płci – orzekł w środę francuski Sąd Kasacyjny.

Sprawa dotyczy 51-letniej Claire, której zmianę płci uznano oficjalnie w roku 2011, ale jeszcze przed operacją. Zmiana płci nie zakończyła małżeństwa, które Claire zawarła jako mężczyzna. Pozwoliło to na spłodzenie z żoną córki urodzonej w 2014 r.

Podczas poprzedniej rozprawy sąd apelacyjny w Montpellier uznał, że Claire jest „rodzicem biologicznym” swej córki. Sąd Kasacyjny uchylił to orzeczenie z przyczyny „nieistnienia takiego statusu w prawie francuskim”. Sąd Kasacyjny stwierdził, że „osoba transpłciowa, która z mężczyzny zmieniła się w kobietę i po zmianie płci w aktach stanu cywilnego, spłodziła potomka przy pomocy męskich gamet, nie jest pozbawiona prawa uznania stosunku biologicznego rodzicielstwa z dzieckiem”, ale jedynie jako ojciec.

Adwokat dwóch stowarzyszeń obrony praw osób transpłciowych oraz rodziców homoseksualnych, uznał wyrok za „pogwałcenie najbardziej zasadniczych praw i swobód”, gdyż, jak twierdzi, „ktoś, kto został uznany za kobietę i ma dziecko, nazwany może być wyłącznie matką”.

Według komentarza w czwartkowym numerze dziennika „Le Figaro” Sąd Kasacyjny mógł obawiać się, że uznanie kobiety transpłciowej za matkę wstrząsnęłoby sformułowaniem prawa rzymskiego „matka jest zawsze pewna”.

Źródło: polsatnews.pl