Świat

Saksonia zamyka życie publiczne z powodu masowych zakażeń koronawirusem. Minister gospodarki Martin Dulig: sytuacja jest dramatyczna

Foto:Wikipedia.org

Saksonia od poniedziałku zamknie szkoły, przedszkola i wiele sklepów. Spotkanie premierów krajów związkowych z kanclerz Angelą Merkel w celu omówienia ewentualnych nowych środków w walce z koronawirusem może się odbyć w czwartek – poinformowała we wtorek telewizja ARD.

Saksonia zamyka życie publiczne z powodu masowych zakażeń koronawirusem. Rząd w Dreźnie ogłosił, że obowiązujący wcześniej częściowy lockdown zostanie zaostrzony od poniedziałku.

Szkoły, przedszkola i świetlice mają zostać zamknięte, podobnie jak wiele sklepów. Sport w zamkniętych pomieszczeniach będzie zabroniony. Handel spożywczy i sklepy z artykułami pierwszej potrzeby powinny pozostać otwarte. Lockdown potrwa do 10 stycznia.

Wirus ma znacznie większą siłę niż wiosną, ale ludzie nie podchodzą już do pandemii tak poważnie – powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer. Liczba infekcji gwałtownie wzrosła.

Szef rządu poinformował, że polecił saksońskiemu ministerstwu spraw społecznych przygotowanie projektu, który powinien zostać przyjęty w piątek i obowiązywać od poniedziałku. Minister gospodarki Saksonii Martin Dulig powiedział, że sytuacja jest dramatyczna. Zapowiedział zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Konferencja premierów była planowana dopiero na 4 stycznia. Istnieją jednak przesłanki wskazujące, że kolejne spotkanie mogłoby odbyć się wcześniej. Premier Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział w Inforadio rbb, że do konferencji premierów może dojść prawdopodobnie już w czwartek.

W Niemczech z powodu utrzymującej się wysokiej liczby infekcji staje się coraz bardziej prawdopodobne, że środki podejmowane w walce z koronawirusem zostaną zaostrzone przed Świętami Bożego Narodzenia.

Źródło:PAP/Tvpinfo