Duchowość

Sedewakantysta narusza klauzurę zakonu salezjańskiego – interweniuje policja

Fot. Twitter

Ks. Michał Woźnicki jest byłym salezjaninem, obecnie sedewakantystą. Jest suspendowany, ma zakaz głoszenia Słowa Bożego. Teraz doczekał się interwencji policji. 

Byłego zakonnika zawieszono w 2016 r. Kościół odcina się od jego kazań i nauk. Sedewakantyści to sekta, która uważa, że Sobór Watykański II był nieważny a późniejsi papieże to heretycy. 

Woźnicki ma być eksmitowany. Sprawa czeka w sądzie. 

Tym razem doczekał się interwencji policji, ponieważ po raz kolejny złamał nakazy państwowe i kościelne. 

Sprawa oburzyła internautów, ale to nie pierwszy raz, gdy zdarzają się konflikty. 

„Niestety suspendowany ks.Woźnicki jest sedewakantystą. Nie da się obronić jego intencji, oczerniania innych w czasie sprawowanej przez niego Liturgii w miejscu, które dawno powinien opuścić. Czasem słucham jego „kazań”. Dużo na nich plotek, emocji, wiele herezji, nienawiści. Żal” – komentuje wyczyny księdza ks. Daniel Wachowiak. 

Ks. Woźnicki od wielu lat sprzeciwia się sankcjom nałożonych na niego przez macierzysty zakon.

„Ks. Michał Woźnicki od czerwca 2016 r. ma zakaz głoszenia Słowa Bożego, czyli przedstawiania wiernym w imieniu Kościoła, „w co należy wierzyć i co trzeba czynić dla chwały Bożej i zbawienia ludzi” (por. kan. 768 KPK). Ponieważ nie stosował się do tego zakazu, w dniu 20 grudnia 2017 r. został upomniany przez Przełożonego Inspektorii. Obecnie ks. Michał Woźnicki ma zakaz głoszenia słowa Bożego zarówno podczas sprawowania obrzędów liturgicznych i nabożeństw, jak również poza nimi, oraz jakiegokolwiek publikowania pisemnie, w formie sms-ów, a także w środkach masowego przekazu (w Internecie, poczcie elektronicznej itp.). Ponadto od dnia 21 grudnia br. zostało mu cofnięte przez rektora kościoła przy ul. Wronieckiej w Poznaniu pozwolenie na odprawianie w nim Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego z udziałem wiernych. Ks. Michał otrzymał również list posłuszeństwa kierujący go z dniem 21 grudnia do Ośrodka Salezjańskiego w Marianówce” – napisali salezjanie w oświadczeniu z Bożego Narodzenia 2017 r.

Czym jest sedewakantyzm? Jego wyznawcy twierdzą, że obecnie Stolica Rzymska nie jest obsadzona – z łac. „sede vacante” – stoica opróżniona. Uważają, że każdy obecny papież to uzurpator i heretyk. Według nich, od czasów Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki tkwi w herezji wraz z samym papieżem, który nie jest prawowitym następcą św. Piotra. Według sedewakantystów herezjami są także ekumenizm, dialog międzyreligijny, a przede wszystkim Msza Święta odprawiana w obecnym rycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *