Polska

Bon turystyczny staje się faktem. Wszystko co musisz wiedzieć aby go dostać

Obraz pasja1000 z Pixabay

Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Wczoraj przegłosował ją Sejm. Czyli Bon stał się faktem.

Co trzeba będzie zrobić, by dostać bon? Jak nim płacić i gdzie? Kto będzie mógł na tym zarobić? Oto najważniejsze kwestie w tej sprawie.

Świadczenie jest oparte o inny rządowy program, tzw. 500+. Każdy, kto otrzymuje środki z tytułu wspomnianego rządowego wsparcia wychowawczego, otrzyma także bon turystyczny. Zatem bon przysługuje także dzieciom umieszczonym w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Pieniądze na wakacje otrzymają także ci, którym nie przysługuje w tym momencie 500+, ale zacznie przed 31 grudnia 2021 roku. Świadczenie zostało ponadto rozszerzone przez poprawkę Senatu o dzieci, których rodzice pracują za granicą i tam odbierają zasiłki na dzieci, które są wyższe niż 500 zł. (Ergo: nie przysługuje im 500+). Sejm zaaprobował to rozwiązanie, a zatem program zostanie rozszerzony o ok. 150-200 tys. beneficjentów.

Kto bonu nie dostanie? Nie dostaną go emeryci i renciści. Senat zgłosił taką poprawkę do ustawy o bonie turystycznym, jednak Sejm ją odrzucił. Wymagała by ona całkowitego przebudowania legislacyjnej strony projektu.

Wartość bonu wynosi 500 zł na każde dziecko oraz 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu. Obsługa bonu przez ZUS będzie jednak kosztować 1 proc. jego wartości. By otrzymać bon nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, gdyż jest on oparty o wnioski złożone o świadczeni 500+. Bon trzeba jednak aktywować, gdyż nie jest on wypłacany w formie pieniężnej. Bon będzie mieć postać dokumentu elektronicznego.

Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu.

Nie jest jeszcze określone, kiedy pierwsze pieniądze w ramach bonu trafią do beneficjentów. Wicepremier Jadwiga Emilewicz mówi o końcu lipca 2020 r. Wiadomo natomiast do kiedy bon będzie ważny. Będziemy mogli go używać do 31 marca 2022 r.Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu.

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego, ale tylko na terytorium Polski. „Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon” – mówią przepisy, ale nie wiadomo, czy ktokolwiek – ani w jaki sposób – będzie to sprawdzał.

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS.

Sama mechanika korzystania z bonu ma być prosta. Będzie on przekazywany na nasz telefon w postaci numeru. To ten numer – niczym token – podajemy sprzedawcy. On numer wprowadza do bazy i uszczupla nasze konto o określoną wartość. My będziemy mieć możliwość sprawdzenia w każdej chwili, ile środków pozostało na naszym bonie.

Czy bonem będzie można zapłacić np. za spływ kajakowy, czy w parku rozrywki? Płatności bonem będą mogli przyjmować przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, którzy swoje usługi turystyczne realizują na terytorium Polski. To jedyny wyznacznik, który przewiduje ustawodawca. Co to oznacza? Jeżeli wspomniane spływy kajakowe lub parki rozrywki są prowadzone przez przedsiębiorstwo turystyczne, które działają w Polsce i zostaną zarejestrowane w bazie ZUS, taka płatność będzie możliwa.

A co z agroturystyką. Czy tam będzie można zapłacić bonem? Tak, ale jest jeden warunek. Osoba prowadząca agroturystykę musi się wcześniej zarejestrować w bazie systemu teleinformatycznego prowadzonego do obsługi bonu przez ZUS. To samo dotyczy osób prowadzących noclegi w kwaterach prywatnych, które nie posiadają kas fiskalnych czy terminali płatniczych.

źródło:upday