Świat

Sekretarz Obrony Narodowej USA przedstawił szczegóły rozlokowania sił w Europie. Będzie baza w Polsce!

Fot. Pixabay

Biały Dom: z Niemiec zostanie wycofanych 11,9 tys. żołnierzy. Rozlokowanych zostanie 5,6 tys., także w Polsce

Takie dane zostały przedstawione podczas konferencji prasowa amerykańskich europejskich sił dowodzenia w oświadczeniu Sekretarza Obrony Narodowej USA Marka Espera.

Sekretarz Obrony w administracji Donalda Trumpa przywołał, że w 71-letniej historii NATO wielkość, skład i rozmieszczenie sił zbrojnych USA w Europie zmieniały się wielokrotnie. Teraz Europejskie Dowództwo US Army (EUCOM) dokonało zmian w swojej strategii w Europie. 

Według Białego Domu realizowanych jest 5. punktów:

1. Wzmocnienie odstraszania Rosji

2. Wzmocnienie NATO

3. Uspokojenie sojuszników

4. Poprawa strategicznej elastyczności USA i operacyjnej elastyczności EUCOM

5. Dbałość o członków misji i ich rodzinu.

„Według obecnego planu EUCOM przeniesie około 11 900 żołnierzy z Niemiec – z około 36 000 do 24 000 – w sposób, który wzmocni NATO, zwiększy odstraszanie Rosji i spełni inne przedstawione przeze mnie zasady. Spośród 11 900 prawie 5600 służbistów zostanie przeniesionych do krajów NATO, a około 6400 wróci do Stanów Zjednoczonych, chociaż wiele z tych lub podobnych jednostek rozpocznie rotacyjne rozmieszczanie w Europie” – powiedział Espera.  

Mark Espera dodał także, że „Różne kwatery główne USA zostaną skonsolidowane w lokalizacjach w Europie poza Niemcami, w tym w niektórych przypadkach w tych samych lokalizacjach, co ich odpowiedniki w NATO w Belgii i we Włoszech”.

Sekretarz Obrony Narodowej opisał rozlokowanie wojsk w szczególności w regionie Morza Czarnego. Jednak na końcu dodał także, że zostaną zrealizowane uzgodnienia poczynione przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę w 2019 r. 

„Planujemy również rotację do Polski głównego, nowo utworzonego dowództwa V Korpusu Armii, po tym jak Warszawa zgodzi się na Umowę o Współpracy Obronnej i rozpocznie uzgadnianie szczegółów, zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami” – ujawnił.

Źródło: www.defense.gov