Świat

Sekretarz stanu Michael Pompeo: Nastąpi płynne przejście do drugiej administracji Trumpa

źródło: Wikipedia

Pompeo stwierdza: każdy głos musi być policzony! Sekretarz stanu Mike Pompeo odmówił zaakceptowania zwycięstwa Joe Bidena jako prezydenta-elekta, mówiąc we wtorek w Departamencie Stanu, że „nastąpi płynne przejście do drugiej administracji Trumpa”.

Sekretarz stanu Mike Pompeo odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące planów przejścia departamentu do nowej administracji Biden-Harris. Zapytany o to, czy Departament Stanu przygotowuje się do współpracy z zespołem przejściowym Bidena, Pompeo powiedział:

„Nastąpi płynne przejście do drugiej administracji Trumpa. Świat patrzy na to co się dzieje. Policzymy wszystkie głosy. Jest to proces, konstytucja określa go dość wyraźnie” – mówił. Zaraz potem dodał, że świat patrzy i każdy głos należy policzyć i każdy głos, który nie został oddany zgodnie z prawem odrzucić: „Jestem przekonany, że będziemy liczyć i musimy policzyć każdy legalny głos. Musimy upewnić się, że każdy głos, który nie był zgodny z prawem, nie powinien być wliczony”.

Pompeo nie powiedział, czy wierzy w to, że doszło do masowego oszustwa wyborczego ale zaznaczył: „Dostaję telefony z całego świata. Ludzie obserwują nasze wybory. Rozumieją, że mamy proces prawny. Rozumieją, że to wymaga czasu”. Wspominał wybory w 2000 roku, kiedy proces elekcyjny zajął ponad miesiąc. Przypomnijmy, że w 2000 r. Amerykanie aż 36 dni czekali na poznanie ostatecznych wyników wyborów prezydenckich.

„Będzie płynna zmiana. Jesteśmy w dobrej formie” – dodał.

„Pompeo mówi, że każdy głos musi być policzony. Odrzuca oskarżenia o hipokryzję (biorąc pod uwagę, że często wzywa inne rządy do poszanowania procesu demokratycznego i akceptacji woli narodu). Mówi, że wyzwania prawne są całkowicie >właściwe<” – pisze komentator „The Washington Post” John Hudson.

Pompeo: „Stany Zjednoczone mają system wyborczy, który jest dokładnie określony w naszej konstytucji. I zamierzamy się upewnić, że wszystko zostanie przeprowadzone prawidłowo”.

Źródło: Twitter, CNN, CSPAN