PolskaVideo

Oficjalny raport: dwa wybuchy, ślady trotylu. Zobacz film podkomisji smoleńskiej

Fot. Twitter

Zaprezentowany został oficjalny materiał filmowy podkomisji smoleńskiej. Według materiału, przyczyną katastrofy były dwa wybuchy na pokładzie Tu-154M.

Wnioski raportu, który zostanie opublikowany w ciągu następnych kilku miesięcy, są skrajnie różne od prac komisji Jerzego Millera, która w latach 2010-2011 badała przyczyny katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Były szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że przedstawiony w czwartek film to załącznik do raportu, który nie został jeszcze przyjęty. Dokument ma liczyć wraz z załącznikami kilka tysięcy stron

Były szef MON zaznaczył , że rolą podkomisji nie jest określenie, czy w Smoleńsku doszło do zamachu. – To jest zadanie prokuratury i sądu. Komisja stwierdza co się stało, jak doszło do tego, że polski samolot runął na ziemię – powiedział szef podkomisji.

Główna teza materiału filmowego to dwa wybuchy, do których miało dojść najpierw na lewym skrzydle, następnie w centropłacie tupolewa. Jak podano, w materiale na szczątkach samolotu znaleziono ślady trotylu, heksogenu i pentrytu.

Świadczą, z jednej strony, charakter zniszczeń samolotu i rozrzucenie jego fragmentów, z drugiej – obrażenia ofiar, a rozrzut części maszyny świadczy o „gwałtownym rozpadzie samolotu w powietrzu”.

„Nie ma wątpliwości, że na tragedię złożyło się szereg świadomych działań zarówno w obszarze remontu samolotu Tu-154M numer boczny 101, sposób przygotowania oficjalnej delegacji rządowej do Katynia, świadomego, fałszywego sprowadzania samolotu do lądowania tysiąc metrów przed lotniskiem przez rosyjskich kontrolerów, jak i awarii oraz eksplozji, które ostatecznie zniszczyły Tupolewa i doprowadziły do śmierci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz całej delegacji rządowej lecącej na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu w 1940 roku” – stwierdzono w filmie.