Informacje

Sinice w Bałtyku. Sprawdź, które kąpieliska nad morzem są bezpieczne

Morze, Free-Photos z Pixabay

Jak co roku, od jakiegoś czasu, w Bałtyku pojawiają się sinice. Dzieje się to zwykle w czasie upałów, kiedy temperatura wody staje się wysoka. W przypadku ich obfitego zakwitu GIS zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody, ponieważ taka kąpiel może nam zaszkodzić.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej, w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może spowodować szereg niekorzystnych reakcji organizmu – rumień, wysypka, pokrzywka, świąd skóry i zapalenie spojówek.

Co więcej, w przypadku połknięcia takiej wody mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty czy biegunka oraz objawy ogólne – gorączka, dreszcze, ból brzucha, ból mięśni, duszność i zawroty głowy.

Jeśli wykąpiemy się w akwenie zanieczyszczonym sinicami to po wyjściu z wody należy umyć i spłukać dokładnie skórę, a strój kąpielowy wyprać.

Z powodu pojawienia się sinic w poniedziałek rano zamknięto kąpielisko „Mała plaża” w Helu – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Bezpieczna kąpiel możliwa jest we wszystkich innych strzeżonych kąpieliskach zorganizowanych nad Bałtykiem – także w dwóch innych kąpieliskach w Helu, czyli „Na cyplu” i „Duża plaża”. Pozostałe kąpieliska na razie są bezpieczne. Choć GIS zaleca, żeby na bieżąco sprawdzać komunikaty. Informacje można znaleźć pod adresem sk.gis.gov.pl

źródło: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska

źródło:GIS