Informacje

Skandal finansowy w Watykanie. Kardynał zdefraudował miliony euro

Watykan, Bazylika św. Piotra, fot. Pixabay

Jeden z najważniejszych purpuratów Stolicy Apostolskiej Angelo Becciu stracił wszystkie kościelne stanowiska i wraz z pięcioma współpracownikami został postawiony w stan oskarżenia. 

Proces odbędzie się przed Trybunałem Państwa Miasta Watykanu. Oskarżonym zarzuca się nieprawidłowości przy inwestycjach wartości około 300 mln euro z funduszy Sekretariatu Stanu. Za te kwoty kardynał kupował luksusowe nieruchomości w Londynie. Szacuje się, że Becciu mógł rozporządzać kwotami rzędu 700 mln euro. Kardynałowi zarzuca się złe zarządzanie, a przede wszystkim topienie kolosalnych kwot na prowizje dla „znajomych znajomych” przez co tracił budżet tego państwa. 

Becciu był trzecim najważniejszym hierarchą w Watykanie. Piastował funkcję podsekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, a potem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Biret otrzymał w 2018 r. z rąk Franciszka i z rąk Franciszka go stracił. Angelo Becciu zrezygnował bowiem z wszystkich godności kościelnych.

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturach na całym świecie. Od 4 lutego 2017 był papieskim delegatem przy Zakonie Maltańskim, a od 1 września 2018 – prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Hierarcha twierdzi, że jest niewinny i będzie bronił swoich racji przed Trybunałem. 

Źródło: KAI