ŚwiatZdrowie

Skandal w USA. Lekarze Narodowego Instytutu Zdrowia przez lata byli korumpowani przez Chińczyków

Fot. Pixabay

Kilkudziesięciu naukowców z  Narodowego Instytutu Zdrowia (ang. National Institutes of Health – NIH), rządowej agencji badań medycznych, dysponującej budżetem 41,7 mld USD, zostało zwolnionych z powodu ich powiązań finansowych z komunistycznymi Chinami. 

54 naukowców straciło pracę za to, że nie ujawnili kłopotliwych związków finansowych z zagranicznym rządem. W przytłaczającej większości przypadków – 93% – pieniądze pochodziły z Chin. Według trwającego śledztwa NIH, które rozpoczęło się dwa lata temu. w większości celem byli Azjaci po pięćdziesiątce. 

Śledztwo, od lata 2018 r., prowadzi dr Michael S. Lauer, zastępca dyrektora ds. badań. Zbadał on 285 aktywnych grantów przyznanych instytucjom w 27 stanach i 59 miastach na łączną kwotę 164 milionów dolarów. 

Badacze wytypowali 399 „naukowców, którzy mogących budzić obawy” i stwierdzili, że 133 (70%) otrzymało „nieujawniony grant” od zagranicznego rządu, a 102 (54%) otrzymało „nieujawnioną nagrodę za osiągnięcia”. Ponad 150 dopuściło się innych naruszeń. 9% badaczy ukrywało powiązania z zagraniczną firmą, z czego 4% miało nieujawniony zagraniczny patent. 3/4 równolegle było finansowanych przez NIH.

Niecały rok temu śledztwo Kongresu wykazało, że NIH jest jedną z agencji rządowych, które od dawna pozwalają komunistom pracującym w Stanach Zjednoczonych na kradzież miliardów badań naukowych finansowanych przez podatników. Inne obejmują laboratoria krajowe Narodowej Fundacji Naukowej ( ang. National Science Foundation – NSF) i Departamentu Energii (DOE). 

Według raportu Senatu Stanów Zjednoczonych, wszyscy byli zwerbowanie przez chińskich infiltratorów kradnących cenne badania. Śledczy ustalili, że miliardy dolarów na badania naukowe sfinansowane przez amerykańskich podatników zostały skradzione przez Chiny. 

„Raport ujawnia, w jaki sposób badania finansowane przez amerykańskich podatników przyczyniły się do globalnego wzrostu Chin w ciągu ostatnich 20 lat” – czytamy w dokumencie. „W tym czasie Chiny otwarcie rekrutowały amerykańskich badaczy, naukowców i ekspertów z sektora publicznego i prywatnego, aby zapewnić Chinom wiedzę i kapitał intelektualny w zamian za zyski pieniężne i inne korzyści”.

Źródło: judicialwatch.org