Polska

Sklepy nie obsłużą klientów bez masek. Szumowski: “Będzie to wprowadzone jako norma prawna”. Wiemy kiedy

Przed sklepem, Pixabay

Sklepy nie obsłużą klientów bez masek, politycy nie zawsze przestrzegaja reżimu sanitarnego a decyzje o otwarciu szkół podejmie premier – takie wnioski płyną z wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

W rozmowie minister przekonuje, że przeciwwskazania medyczne do zakładania maski są rzadkie, a można ją zastąpić przyłbicą.

Powiedział też, że rząd Mateusza Morawieckiego opracowuje rozwiązania prawne, które spowodują, że osoby prowadzące sklepy będą mogły odmówić obsłużenia klienta bez maski. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu – powiedział.

Pytany o to, czemu politycy nie noszą publicznie maseczek powiedział: – Ale czy premier miałby ją nosić np. na wolnym powietrzu, podczas któregoś ze służbowych wyjazdów? Zostałby zaraz oskarżony o nadmierną demonstrację – i dodał, że “faktycznie choćby na niektórych wiecach przedwyborczych kandydaci nie zawsze przestrzegali reżimu sanitarnego”.

Minister wypowiedział się też w sprawie otwarcia szkół. – Ich zamknięcie powoduje, że de facto 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju – zaznaczył, ale dodał, że to premier podejmie decyzję.

– Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem – mówił Łukasz Szumowski.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna