Zdrowie

Lek zwalczający koronawirusa w dwa dni? Amatandyna (Viregyt K) i Aprotynina wg. lekarzy pomagają w leczeniu Covid-19

Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

Brytyjscy i niemieccy naukowcy informują o leku, który może pomóc w walce z koronawirusem. Aprotynina, bo tak nazywa się ten lek, może leczyć COVID-19, jak ogłosili naukowcy z trzech jednostek – Univeristy of Kent, Goethe-University we Frankfurcie oraz z Hannover Medical School. Z kolei Amantadyna zrobiła w ostatnich tygodniach zawrotną karierę. Wszystko za sprawą publikacji lekarza z Przemyśla, dr Włodzimierza Bodnara, który twierdzi, że dzięki jej zastosowaniu można wyleczyć COVID-19 w 48 godzin.

Viregyt K lekiem na koronawirusa?

Włodzimierz Bodnar, pediatra i specjalista chorób płuc opublikował na stronie przychodni z Przemyśla artykuł, w którym opisuje, że za pomocą Viregytu K (zawierajacego amantandynę) możliwe jest wyleczenie COVID-19 w 48 godzin. W artykule tym lekarz przekonuje, że ma udokumentowane 100 przypadków wyleczeń stosowaną przez siebie metodą.

Jego publikacja wzbudziła wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że badania dotyczące skuteczności preparatu prowadzone są w Polsce od dłuższego czasu pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka, szefa kliniki neurologii SPSK4 w Lublinie.

Ekspert przypomina, że amantadyna była pierwotnie wprowadzona na rynek, jako preparat stosowany w leczeniu grypy typu A. Szybko okazało się, że wirus zmutował, a lek przestał być skuteczny. Znalazł jednak zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych, np. Parkinsona.

Prof. Rejdak, który stosuje amantadynę u swoich pacjentów neurologicznych postanowił sprawdzić, jak lek wpływa na przebieg COVID-19. Jak wyjaśnia, Amantadyna hamuje mechanizm uwalniania wirusa z kapsydu i zakażania kolejnych komórek.

Leki z Amatandyną w Polsce

Leki w postaci tabletek zawierające substancje czynną amatandynę to w Polsce Viregyt K i Amantix. Viregyt K to lek zawierający chlorowodorek amantandyny a Amantix siarczan amantadyny. Viregyt jest wskazany w leczeniu choroby Parkinsona oraz zakażeń wirusem grypy typu A. Wskazaniem do zażycia Amantixu jest choroba Parkinsona, leczenie takich objawów tej choroby jak: wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie.

Portal mgr.farm donosi o sygnałach napływających od farmaceutów, którzy zgłaszają, że w ostatnich dniach trafia do nich coraz więcej zapytań o dostępność leku Viregyt K.  Potwierdzają to także dane, zebrane przez GdziePoLek


O Amantandynie wypowiedziała się także dr. Iwona Manikowska: ” Tak to może mieć sens, leczenie amantadyną, w niektórych przypadkach chorych na COVID-19. Najbardziej przekonali mnie naukowcy z Turcji To oni podkreślili działanie DOPAMINY w leczeniu infekcji wirusowych. Im lepszy nastrój tym poziom DOPAMINY wyższy. W DEPRESJI poziom DOPAMINY spada. Zakładamy, że amantadyna zostanie uznana za lek przeciwwirusowy, immunomodulacyjny i neurostymulujący. , #amantadyna może być przydatna w leczeniu wspomagającym w przypadkach SARS-CoV-2, zwłaszcza u osób, u których doszło do niewydolności oddechowej i są one monitorowane na oddziale ntensywnej terapii” – czytamy na blogu lekarki.

Aprotynina. Nowy lek zwalczający Covid-19?

Aprotynina to substancja, której skuteczność w leczeniu COVID-19 badają trzy zespoły badawcze. Ich działaniami kieruje trzech naukowców: prof. Michael Michaelis i dr Mark Wass – obaj z Univeristy of Kent oraz prof. Jindrich Cinatl z Goethe-University. Ich dotychczasowe prace przyniosły obiecujące wyniki, które opublikowano w czasopiśmie medycznym „Cells”.

Co to jest Aprotynina?

Aprotynina to inhibitor proteaz serynowo-treoninowych, używana jest jako środek zmniejszający krwawienia przy skomplikowanych operacjach chirurgicznych. Jednak to nie wszystko, stosowanie Aprotyniny jest np. dopuszczone m. in. w Rosji np. w przypadkach leczenia grypy. Właśnie dlatego postanowiono zbadać skuteczność aprotyniny także w leczeniu COVID-19.

Jak zaznacza dr Michael Michaelis: Aerozol aprotyniny jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez pacjentów z grypą. W związku z tym może mieć szczególny potencjał w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19, jeśli tylko zostanie odpowiednio wcześnie podany.

Jak działa Aprotynina?

Badacze wykazali, że aprotynina wykazuje aktywność przeciwko SARS-CoV-2. Aprotynina zapobiega wnikaniu koronawirusa do komórek gospodarza poprzez hamowanie enzymu TMPRSS2 (seryny 2), który – jak już wcześniej wykazali naukowcy – jest niezbędny do rozmnażania się koronawirusa.

Aprotynina wykazała pożądaną aktywność wobec koronawirusa SARS-Cov-2, gdzie jej działanie polega na blokadzie działania kluczowych dla koronawirusa enzymów, utrudnieniu wirusowi dostępu do komórek zakażonej osoby i w konsekwencji jego replikacji .

Źródło: onet.pl. fakt.pl, rmf24.pl, doz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *