Zdrowie

Skutki uboczne szczepionki na koronawirusa: pacjent zachorował na rzadkie poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego

Fot. Pixabay

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poszerzyła swoje dochodzenie w sprawie poważnej choroby pacjenta uczestniczącego w testach szczepionek COVID-19, prowadzonych przez firmę AstraZeneca.

Reuters poinformował, że urzędnicy FDA chcą przestudiować dane z Uniwersytetu Oksfordzkiego, partnera testującego AstraZeneca, na temat prób szczepionek na inne choroby niezwiązane z COVID-19 w nadziei na ustalenie, czy u pacjentów w tych badaniach wystąpiły podobne skutki uboczne.

Posunięcie to nastąpiło po wstrzymaniu projektu AstraZeneca/Oxford na początku września z powodu choroby jednego z brytyjskich uczestników badania, który zapadł na rzadkie poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.

FDA nie uważa, że badania AstraZeneca są niebezpieczne lub że inne szczepionki stosowane w badaniach Oxford są również niebezpieczne i odmówiła komentarza agencji Reuters. „Kontynuujemy współpracę z FDA, aby ułatwić przegląd informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o wznowieniu procesu w USA” – powiedział rzecznik firmy AstraZeneca 

Źródło: The Hill