Informacje

Sprzeciw Polski i Węgier w UE

European Union flag. EU Flag blowing in the wind.

„Kompromisowy tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich” – poinformował na Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer.

Państwa członkowskie nie osiągnęły jednak zgody ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji dotyczącej funduszu odbudowy – przekazał Sebastian Fischer.

Jak napisał na Twitterze, dwa kraje członkowskie wyraziły sprzeciwu wobec jednego elementu pakietu, ale nie co do istoty porozumienia ws. wieloletnich ram finansowych.

Źródła podały, że krajami tymi były Polska i Węgry, które są przeciwne rozporządzeniu ws. powiązania środków unijnych z praworządnością.

– Polska zgłosiła sprzeciw wobec arbitralnego rozporządzenia w sprawie warunkowości. To wstrzymuje dalsze prace w sprawie całego pakietu – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Słowa padły po zakończeniu posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli, czyli ciała, w skład którego wchodzą ambasadorowie krajów Unii Europejskiej.

Do sprawy odniósł się Jabłoński w rozmowie z portalem tvp.info.

– Dziś było posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli, czyli ciała, w skład którego wchodzą ambasadorowie krajów Unii Europejskiej. Polska zgłosiła sprzeciw wobec arbitralnego rozporządzenia w sprawie warunkowości. To wstrzymuje dalsze prace w sprawie całego pakietu – mówił. Swój sprzeciw zgłosiły również Węgry.

Zdaniem Jabłońskiego, Polska jest w dobrej sytuacji, gdyż został już wynegocjowany fundusz odbudowy.

– Decyzje, by się na to zgodzić zapadły w lipcu, wiedząc o tym, że będziemy mogli skorzystać z prawa weta później. Użycie tego weta w lipcu byłoby błędem. Została podjęta dobra decyzja, która doprowadziła do tego, że dziś mamy znacznie mocniejsze karty – powiedział.

Źródło:info.pl/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *