Polska

Premier apeluje do ozdrowieńców: stając się dawcami krwi, stajecie się dawcami życia

Gerald Altmann/Pixabay

– Podczas zmagań z koronawirusem bardzo potrzebujemy codziennej ludzkiej solidarności. Mam wielką prośbę do wszystkich ozdrowieńców: oddawajcie krew i osocze, pomóżcie ocalić czyjeś życie – zaapelował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

– Z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach chciałbym zaapelować do wszystkich ozdrowieńców. Jeżeli możecie oddać krew, to oddajcie ją. Stając się dawcami krwi, dawcami osocza, stajecie się dawcami życia – powiedział Morawiecki. – Przed nami listopad, być może najtrudniejszy miesiąc w walce z epidemią. Dlatego dzisiaj potrzebujemy solidarności, ludzkiej, prostej, zwykłej solidarności. Tę solidarność pokazują wszyscy ozdrowieńcy, którzy mogą oddawać krew i oddają swoją krew, bo dopóki nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka, jest to jedna z metod, które spowalniają chorobę, a więc być może ratują ludzkie życie.

Lekarze apelują do ozdrowieńców ponieważ w szpitalach nie ma już osocza.

Chorzy i ich rodziny błagają tych, którzy wyzdrowieli, by oddawali krew. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń prywatnych z prośbą o krew konkretnej grupy.

W szpitalach brakuje najważniejszego preparatu wspomagającego leczenie ciężko chorych na COVID-19.

55% krwi stanowi osocze – bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców. Nie da się go wyprodukować. Pokonałeś COVID-19, oddaj osocze pomóż wyzdrowieć.

Szczegółowe informacje można uzyskać w najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Więcej na ten temat można też znaleźć na:

https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency/