Informacje

Stanowisko Polski wobec powiązania unijnych funduszy z praworządnością czy z ideologią polityczną ?

Zbigniew Ziobro, Wikipedia

Trwa konferencja w Ministerstwie Sprawiedliwości

– Dzisiaj jest ten moment kiedy Polska może skorzystać z prawa weta – powiedział przed chwilą na konferencji prasowej minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro napisał list do Premiera , w którym stwierdza, że zgłoszenie weta jest obowiązkiem i jest zgodne z polską racją stanu. Ponieważ narzędzia wprowadzane do europejskiego porządku prawnego są bezprawne i ograniczają polską suwerenność.

Propozycja niemieckiej prezydencji jest zamachem na Polską wolność. Jest wymierzona w podstawowe interesy Polski – powiedział Zbigniew Ziobro

Przypomniał również, na konferencji prasowej, że dziś odbędzie się spotkanie Komitetu stałych przestawicieli państw Unii Europejskiej, a za kilka dni odbędzie się Rada Unii Europejskiej.

Między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim wypracowane zostało porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu.

– Jesteśmy zdecydowani, żeby w ostateczności tego weta użyć, natomiast mam nadzieję, że do tego nie dojdzie – strona europejska, storna niemiecka, przede wszystkim się zreflektuje – podkreślił wiceminister.Horała mówił w TVP 1, że „nie mamy nic przeciwko ocenianiu wydatków europejskich i pod względem rzetelności, racjonalności i legalności, poprawności formalnej”. Natomiast kryterium praworządności, jak zaznaczył, jest „absolutnie niejasne i będzie uznaniowym, politycznym ingerowaniem w sprawy wewnętrzne krajów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *