Gospodarka

Świat bez gotówki? To już się dzieje

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Presja na wyeliminowanie z rynku gotówki jest coraz większa. Sprzyja temu pandemia konorawirusa. 

Już na początku pandemii Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenie, aby w gospodarce nie używać gotówki, ponieważ Covid-19 może być powodowany przez dotykanie brudnych banknotów i monet. W efekcie wiele sklepów preferowało płacenie kartą, co wywołało słuszne oburzenie klientów. 

Presje potęgują ostatnie doniesienia naukowców z Australii, które przekonują, że koronawirus na banknotach, w sprzyjających warunkach – na stosunkowo płaskiej powierzchni i w temperaturze circa 20 stopni Celsjusza – może przeżyć nawet 4 tygodnie. To oczywiście powoduje postrzeganie gotówki jako potencjalnego nośnika chorób i śmierci. 

Jednak nie tylko kwestie zdrowotne odgrywają tutaj wiodącą rolę. Są kraje, które z determinacją dążą do wyeliminowania z użycia wszystkich anonimowych i nieautoryzowanych form płatności. Takim krajem są np. Włochy, które od lat walczą z praniem brudnych pieniędzy, związanych z funkcjonowaniem największych grup przestępczych. 

Początkowo Włosi zakazali wszelkich płatności gotówką powyżej 1000 euro. Teraz idą znacznie dalej. Od tego roku gotówką można płacić tylko za wybrane, pospolite zakupy np. idąc do sklepu spożywczego czy apteki. Od stycznia 2021 r. obowiązek płacenia zidentyfikowanymi środkami płatności (karty debetowe i kredytowe, czeki bądź przelew bankowy) jest wymagany, jeśli obywatel chce skorzystać z ulg podatkowych. 

Są kraje, które do końca jednak będą opierały się zakazowi gotówki. Wśród nich jest Rosja. Według badań aż 25 proc. majątku, rosyjscy oligarchowie trzymają w… gotówce, a niektórzy z nich posiadają płynne aktywa w wysokości setek milionów dolarów. Dlaczego? Jest to spowodowane utratą zaufania do banków i polityków. W razie kryzysu warto mieć trochę pieniędzy pod ręką. 

Tomasz Teluk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *