Kultura

Swingować pod okiem mistrza

dam Makowicz_fot. Marcin Żurawicz Materiały prasowe

Między 6 a 13 listopada, jeden z najwybitniejszych wirtuozów jazzowego fortepianu – Polak, Adam Makowicz – poprowadzi w Pałacu w Radziejowicach Jesienną Mistrzowską Akademię Improwizacji Jazzowej. Poszerzenie artystycznych horyzontów przez tę cenioną na kulturalnej mapie Polski instytucję podobnie jak intensyfikacja wydarzeń w tym urokliwym miejscu, to najbardziej namacalny efekt zmiany szefostwa radziejowskiego Domu Pracy Twórczej. Ewa Wytrążek, niegdyś Zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w MKiDN dzisiaj dyrektor w Radziejowicach, sprawiła, że miejsce to tętni życiem.

Akadamia prowadzona przez Adama Makowicza, na którą Radziejowice zapraszają w listopadzie, to absolutny ewenement, bowiem ten świętujący w tym roku 80. urodziny artysta, nigdy dotąd nie prowadził w Polsce kursu mistrzowskiego. Nic dziwnego, że aby dostać się do grona ośmiu szczęśliwców, trzeba przejść przez gęste sito kwalifikacyjne. Sam mistrz posłucha jak kandydaci grają bachowskie fugi oraz jazzowową balladę. Nic dziwnego, w jazzie panuje powszechna opinia, że kunszt i talent najlepiej słychać nie w karkołomnych tematach i improwizacjach pełnych wodospadów nut, ale właśnie w balladach, gdzie nic się nie śpieszy, a serce i umysł muszą dominować nad  wirtuozowską biegłością. Sam Adam Makowicz mówi, że po kilku nutach bachowskiej polifonii słyszy, czy ktoś ma w sobie to „coś”, czy jego pianistyczna sztuka jest w sposób należyty uporządkowana. A jest o co powalczyć, bowiem zakwalifikowani do Akademii pianiści będą mieć do swojej dyspozycji instrument oraz indywidualne lekcje z Makowiczem.

Materiały Prasowe

On sam, to postać w światowym jazzie nietuzinkowa. Wirtuoz o niespotykanej w tym gatunku muzyki biegłości i lekkości. Jego dorobek stanowi jedyny w swoim rodzaju łącznik między klasycznym jazzem – jego historią a teraźniejszością. Adam Makowicz w sposób zjawiskowy interpretuje kompozycje Irvinga Berlina, Cole’a Portera, Richarda Rodgersa, Duke’a Ellingtona, Jerome Kerna, Arta Tatuma i George’a Gershwina, z jednej strony ukazując ich fundamentalne znaczenie dla rozwoju jazzu, nie tylko jako standardów ale jako najważniejszego wykwitu rdzennej amerykańskiej kultury. Polak poprzez wieloletnią aktywność na nowojorskiej scenie jazzowej, ugruntował swoją pozycję nie tylko jako jazzowy pianista, kompozytor i bandleader, ale również jako artysta traktujący jazz holistycznie, analizując gatunek od strony formalnej. Ta wiedza wydaje się być bezcenna z punktu widzenia zbliżającego się kursu mistrzowskiego, który poprowadzi.

Urodzony w 1940 roku Adam Makowicz, jest rówieśnikiem jazzu w Polsce. Klasycznie wykształcony pianista, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej szybko zauważył, że jego serce bije swingującym rytmem. Wraz z Tomaszem Stańko założył pierwszy polski zespół zorientowany na jazzową awangardę spod szyldu Ornette’a Colemana – Jazz Darings (1962), dekadę później był już samoistną gwiazdą grającą blisko trzymiesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. Można powiedzieć, że Ameryka zakochała się w jego wizji jazzu, a on sam z wirtuozerią dotąd wpisaną w klasyczną pianistykę, zaczął pisać nowy rozdział jazzu. Ostatecznie, zaskoczony wprowadzeniem stanu wojennego, wybrał emigrację, aktywnie wyrażając sprzeciw wobec działania polskich władz. Jego powrót do Polski pod koniec lat 80. i wypełnione szczelnie największe sale koncertowe w których występował z recitalami, pokazały jak wielką estymą cieszy się zarówno jako jazzman ale również jako pianista – wirtuoz.

Adam Makowicz ma na koncie bogatą dyskografię, zarówno solową jak i w jazzowym combo, nie brak również albumów z towarzyszeniem wielkich orkiestr, jego płyty publikowane są na całym świecie, w tym przez tak renomowanych wydawnictwach jak Columbia, RCA, Concord Records, Universal Music, EMI czy Polskie Radio.

Szczęśliwcy wybrani przez Makowicza będą mogli skupić się całkowicie na muzyce, bowiem organizatorzy zapewniają im wszystko.  Szczegóły procedury kwalifikacyjnej do Jesiennej Mistrzowskiej Akademii Improwizacji Jazzowej  Adama Makowicza znajdują się pod adresem: www.palacradziejowice.pl/kurs-adam-makowicz/

Piotr Iwicki