Informacje

Strajk kobiet. Co oznacza symbol czerwonej błyskawicy? Czy to SS? Kilka faktów

Źródło Twitter

Afera z porównaniem czerwonej błyskawicy, czyli znaku Strajku kobiet, do symbolu SS wybuchła kiedy wicemarszałkek Ryszard Terlecki podczas posiedzenia sejmu zwrócił uwagę na symbol błyskawicy, który widnieje na maseczkach ochronnych posłów. – Z przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy – powiedział na początku obrad Ryszard Terlecki z PiS.

Co oznacza symbol czerwonej błyskawicy strajku kobiet?

Jednym ze znaków ogólnopolskiego strajku kobiet jest czerwona błyskawica. Ten znak wykorzystywany jest w mediach społecznościowych, na plakatach, protestujący malują go na twarzach i na maseczkach. Wg. pomysłodawczyni symbolu, ma on oznaczać ” Uważaj! Ostrzegamy!”.

Przyjrzyjmy się bliżej znakowi, który wzbudza takie emocje. Wg. Wikipedii, symbol pioruna kojarzy sie głównie z wyładowaniem elektrycznym, jest umieszczany na tablicach i znakach informujących np. o niebezpieczeństwie związanym z porażeniem prądem elektrycznym.

Piorun więc nie kojarzy się źle więc skąd te porównania do SS? Być może chodzi o to, żewWielu protestujących maluje na ścianach kościołów, w miejscach publicznych czy sakralnych, na twarzach czy dłoniach znak podobny do pioruna, ale bez charakterystycznej strzałki u dołu, a wtedy ten symbol można odczytać jako runę Sig. To staronordycki symbol, kojarzący się z pogaństwem a bardziej współcześnie z III Rzeszą, która postanowiła go wykorzystać.

Źródło Twitter

Skąd się biorą skojarzenia znaku strajku kobiet z symbolem SS?

Insygnia runiczne w III Rzeszy ściśle odwoływały się do okultyzmu oraz nordyckiego pogaństwa. Symbolika runiczna uznawana była przez czołowych nazistów takich jak Heinrich Himmler za „posiadającą magiczną moc”. Dla narodowych socjalistów runy stanowiły swego rodzaju ezoterykę, z której według nich można było wróżyć i przewidywać przyszłość. Runy przede wszystkim używane były w organizacji paramilitarnej Schutzstaffel (SS), dlatego już od początków powstania tej organizacji, członkowie SS uczeni byli semantyki związanej z runami. Oprócz SS runy pojawiały się w organizacjach takich jak Sturmabteilung czy Hitlerjugend – dodatkowo każda inna organizacja związana z partią NSDAP lub z SS posiadała własne znaki runiczne.

Runa sig (niem.Siegrune) symobolizowała zwycięstwo (niem. sieg). W swojej oryginalnej formie jako ᛋ w alfabecie runicznym wikingów odpowiadała literze „s” – ᛋ reprezentowała również słońce. Jednakże, von List zreinterpretował tę literę jako symbol zwycięstwa.

Podwójna runa sig została stała się symbolem SS w 1933 roku . Dwie runy sig narysowane obok siebie przypominały dwie błyskawice, które od razu zostały zaaplikowane przez wszystkie organizacje związane z SS .

Symbole ᛋᛋ miały podwójne znaczenie: jako inicjały Schutzstaffel odczytywane były jako okrzyk „Zwycięstwo, Zwycięstwo!”. Podwójna runa sig widniała na hełmach, patkach kołnierzowych oraz sztyletach (SS Ehrendolch) Schutzstaffel SS , natomiast pojedyncza runa sig wykorzystywana była przez Hitlerjugend (HJ).

Znak błyskawicy. Gdzie je jeszcze wykorzystywany?

Po wypowiedzi Terleckiego, na Twitterze rozpoczęła się obrazkowa polemika z uwagą wygłoszoną przez wicemarszałka. Ruszył festiwal przykładów wykorzystania znaku błyskawicy w różnych symbolach i emblematach.

Źródło: Twitter, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *