Zdrowie

Szczepionka na Covid-19 na wiosnę w Polsce. Minister zdrowia ujawnia jej cenę

Szczepionka Obraz Ri Butov z Pixabay

 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ujawnił ile będzie kosztować szczepionka i kiedy będzie dostępna dla Polski. Rząd zamówił taką ilość dawek, by wystarczała dla wszystkich.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu „Newsroom” w WP.PL.

Jak tłumaczył, Polska znajduje się w grupie zakupowej razem z innymi krajami Unii Europejskiej. Negocjacje toczone są z różnymi koncernami farmaceutycznymi. Ministerstwo szacuje, że szczepionka będzie dostępna w grudniu, a do Polski trafi w marcu lub kwietniu.

„Prace nad szczepionką trwają od pewnego czasu. Została utworzona specjalna grupa zakupowa, która prowadzi rozmowy z różnymi dostawcami. Jeden z nich zakomunikował, że szczepionka będzie dostępna pod koniec grudnia. Polacy również będą mogli z niej skorzystać. Jesteśmy krajem, który zajmie pierwszą kolejność w grupie zakupowej. Ma być przygotowane blisko 300 mln szczepionek, a my mamy pierwszeństwo wedle parytetu ludności. Będziemy mieli dostęp do ilości szczepionek, które zabezpieczą interesy Polski. W okolicach marca-kwietnia można spodziewać się, że ta szczepionka będzie dostępna – mówił w programie „Newsroom” minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia ujawnił, że szczepionka będzie kosztowała około 2 EUR, czyli w przeliczeniu około 9 zł. Dodał, że rząd zrobi wszystko, by szczepionka była refundowana lub kosztowała symboliczną złotówkę.

Źródło: wp.pl, warszawawpigułce.pl