Polska

Szefowa KE zapowiada, że będzie naciskać na Polskę o uznawanie ważności małżeństw zawartych przez osoby tej samej płci

Ursula von der Leyen Żródło: WikipediaBy © European Union 2019 – Source: EP, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80450665

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ujawniła, że jej urząd pracuje obecnie nad europejską strategią w sprawie ruchu LGBT. Zapewniła też, że będzie naciskać na wszystkie kraje, które nie uznają dziś małżeństw homoseksualnych.

Von der Leyen odpowiadała w piatek na pytania nadsyłane do niej przez mieszkańców państw członkowskich Unii. Jedno z nich dotyczyło Polski, Węgier i roszczeń ruchu homoseksualnego. „Jak długo jeszcze można tolerować brak poszanowania dla osób LGBT przez kraje UE, takie jak Polska i Węgry?” – brzmiało pytanie.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w tej sprawie Komisja Europejska nie popuści – i posypią się sankcje.- Każda osoba w Europie powinna móc być, tym kim chce, i kochać kogo chce we wszystkich krajach europejskich – stwierdziła polityk. – Dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE. Zawsze gdy jest to w mojej mocy, będę przeciwko niej działać, w tym przez zawieszanie dystrybucji funduszy i kierowanie spraw przeciwko rządom do sądu – dodała.

Następnie szefowa KE powiedziała, że będzie naciskać na to, by wszystkie kraje unijne respektowały „związki rodzinne” – to znaczy, że jeżeli para gejowska czy lesbijska zawarła ślub w Holandii, Francji czy Niemczech, miałaby być uznawana w Polsce za małżeństwo. -Pracujemy właśnie nad strategią równości LGBTQ. Zaprezentuję ją wkrótce – powiedziała szefowa KE, kończąc odpowiedź na pytanie.

Źródło: pch24.pl