Zdrowie

Zarażą chętnych koronawirusem

Obraz: Pixaby

Wielka Brytania dąży do tego, aby być pierwszym krajem na świecie, który przeprowadzi badania koronawirusa na ludziach. Chce celowo zarazić śmiertelnym wirusem 90 zdrowych osób – informuje BBC News.

Próby, które mogą rozpocząć się w styczniu, mają na celu przyspieszenie produkcji i testów szczepionki na Covid-19. Rząd ma przeznaczyć na wszystkie badania 33,6 mln funtów.

Jak podreślają eksperci, priorytetem będzie bezpieczeństwo a plany będą wymagały etycznego zatwierdzenia i podpisania ze strony organów regulacyjnych. Niemniej sam pomysł szokuje. Jak twierdzą jego pomysłodawcy, badania na celowo zarażonych ludziach, zapewnią szybszy sposób testowania szczepionek na Covid-19 i większą kontrolę nad przebiegiem choroby i leczenia. A to wszystko dlatego, że nie trzeba będzie czekać, aż ludzie naturalnie się zarażą. Na dodatek wszyscy mogą być zainfekowani w tym samym czasie.

Naukowcy chcą podać ochotnikom kontrolowane i różne dawki koronawirusa, aby odkryć, jaka jest najmniejsza ilość, która może spowodować zakażenie. Ludzkie świnki morskie mają być zakażone koronawirusem przez nos i monitorowane przez całą dobę. Do eksperymentu zostaną wybrane osoby młodsze, w wieku od 18 do 30 lat, co zdaniem naukowców zapewni najniższe ryzyko powikłań po Covid-19 i szczepionce.

Źródło: BBC News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *