InformacjeKultura

Szuflandia – pierwsza w Polsce samoobsługowa biblioteka

Szuflandia w Łodzi Źródło:Facebook Łódź

Biblioteka Miejska w Łodzi uruchomiła pierwszą w Polsce samoobsługową bibliotekę. Szuflandia – wypożyczalnia 24/7 stanęła na rynku łódzkiej Manufaktury. Podobne maszyny funkcjonują już z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich.

– Nasza wypożyczalnia to polski prototyp.  Zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców – mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun i dodaje – Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualne pojawiające się obostrzenia związane z pandemią.

Aby skorzystać z Szuflandii wystarczy posiadać Fiszkę, która jest niezbędna do otwarcia skrytki. Kartę biblioteczną można wyrobić bezpłatnie w każdej bibliotece w Łodzi. Szuflandia wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy zeskanować Fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek – korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w ciągu 30 dni.

W skrytkach Szuflandii znajdziemy nowości wydawnicze – zarówno kryminały, biografie, reportaże, poradniki oraz książki obcojęzyczne, dostępna jest także szeroka oferta tytułów dla dzieci. Na jej półkach dostępnych jest prawie 100 tytułów.

Źródło: UM Łodź