Zdrowie

Szwajcarzy zbadali maseczki. Są pełne szkodliwych bakterii i pleśni

Fot. Pixabay

Maski są obowiązkowe od miesięcy. Nawet jednorazowe są używane przez wiele dni. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie. 

Szwajcarski magazyn konsumencki „K-Tipp” zbadał teraz, jak higieniczne są takie używane maseczki. W laboratorium zbadano 20 zużytych masek od osób dojeżdżających do pracy. Wyniki badań szokują. 

Maski są pełne bakterii i pleśni. Powód: maski działają jak filtry, powietrze do oddychania przepływa przez włókna tkanki. Ma to konsekwencje: bakterie, wirusy i grzyby namnażają się szybko w ciepłym, wilgotnym środowisku.

Testy pokazują, że większość osób nosi jednorazowe maski przez kilka dni lub nawet tygodni. 11 z 20 testowanych masek zawierało ponad 100 000 kolonii bakterii. Trzy z nich to ponad milion.

Jakiego rodzaju mikroorganizmy znalazły się na maseczkach? mikrobiolodzy znaleźli gronkowce na 14 z 20 masek. Te bakterie mogą powodować zapalenie płuc i infekcje mózgu. Inne drobnoustroje t pleśń i drożdże na 15 z 20 testowanych masek. Mogą one prowadzić do podrażnień dróg oddechowych i oczu.

Jakie jest rozwiązanie? Maseczki jednorazowe wyrzucać. Wielokrotnego użytku – prać regularnie i jak najczęściej. 

Źródło: Blick.ch