Polska

Szymon Hołownia domaga się masowego „wyszczepiania” Polaków. To jego „Recepta na zdrowie”

Szymon Hołownia przed Ministerstwem Zdrowia Źródło: Twitter

Szymon Hołownia martwi się rozwojem epidemii w Polsce więc postanowił zająć się zdrowiem Polaków. W poniedziałek zainaugurował, z niewielka grupą swoich wyborców, cykl comiesięcznych spotkań pod Ministerstwem Zdrowia. Przygotował także program naprawy systemu ochrony zdrowia pt. „Recepta na zdrowie”.

„Musimy domagać się od rządu wypracowania prawdziwej „recepty na zdrowie”. Dość zamiatania spraw pod dywan i łatania dziur! System ochrony zdrowia potrzebuje całościowych zmian. Te zmiany mają być projektowane w oparciu o wartości, a nie interesy biznesu czy określonej grupy wpływów” – pisze Szymon Hołownia na swoim profilu na Facebooku. „Naszym celem jest sprawiedliwy i równy dostęp do jak najwyższego poziomu usług zdrowotnych dla wszystkich – nie tylko dla zamożnych, nie tylko dla mieszkańców dużych miast. Takie prawo gwarantuje nam art. 68 Konstytucji. Niestety wciąż dla wielu obywatelek i obywateli jest on tylko pustą deklaracją.Będziemy monitorować co w tej sprawie zrobiono, informować o tym opinię publiczną miesiąc po miesiącu, aż do skutku” – kontynuuje wpis.

Apelujemy do rządu o zakup kilkunastu milionów szczepionek przeciwko grypie sezonowej i podjęcie masowego wyszczepiania, zwłaszcza grup ryzyka opisywanych w procedurach związanych z koronawirusem – powiedział były kandydat w wyborach prezydenckich na briefingu prasowym pod Ministerstwem Zdrowia. 

Dzień na mini manifestację został wybrany nieprzypadkowo. Poniedziałek to bowiem pierwszy dzień urzędowania nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szymon Hołownia ma do nowego szefa resortu kilka postulatów. Jednym z nich jest „koronatelefon” obsługiwany przez kompetentne osoby, przeszkolone w obowiązujących i działających procedurach, które nie odsyłają do kolejnych miejsc, ale bezpośrednio uruchamiają procedurę np. testowania i leczenia. Chce też przejrzystych procedur zwalniania z kwarantanny i zapewnienia szczepień na grypę refundowanych w 100% dla wszystkich chętnych. „Wyszczepialność na grypę w Polsce wynosi 5%, podczas gdy w Niemczech 60%, a w Wielkiej Brytanii – 70 %. Musimy to zmienić!” – nawołuje Hołownia na Facebooku.

Źródło: Twitter, Facebook