GospodarkaInformacje

Tak łupią nas banki. Polska z najniższym oprocentowaniem lokat w Europie

Obraz pasja1000 z Pixabay

Polska jest najgorszym miejscem do oszczędzania w Unii Europejskiej, wynika z obliczeń Expander Advisors i money.pl. Oprocentowanie lokat bliskie zeru, inflacja i bankowe prowizje doprowadzają do tego, że na gotówce ulokowanej w banku tracimy kilka procent rocznie. 

Z najnowszych danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu wyniosło zaledwie 0,36 proc. W praktyce jest jeszcze niższe. Promocyjne stawki oprocentowania stosowane są na krótkie terminy, niskie kwoty i po to, aby przyciągnąć do banków nowych klientów. 

Potem rzeczywistość staje się mniej różowa. Przykładowo mBank otwiera lokaty na 0,01 proc. rocznie. Gdy doliczymy do tego stopę inflacji, wychodzi, że tracimy. Kwotę strat powiększają prowizje za utrzymanie konta czy przelewy. 

Expander sprawdził, jak pod tym względem wypadamy na tle innych europejskich krajów.

Do porównania wykorzystano stawki lokat rocznych, która w Polsce przeciętnie wynosiła 0,2 proc. Pod względem oprocentowania nominalnego (czyli nie uwzględniającego wzrostu cen) jesteśmy średniakiem. Wprawdzie 0,2 proc. to bardzo niski poziom, ale jest wiele krajów w UE, gdzie jest jeszcze gorzej.

W przypadku lokat rocznych przeciętna stawka dla krajów UE wynosi bowiem 0,33 proc. Najgorzej pod tym względem jest w Danii (-0,06 proc.), a najwyższe stawki oprocentowania lokat można natomiast uzyskać w Rumunii (2,1 proc.).

Jednak oprocentowanie nominalne to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również to jak szybko pieniądze wpłacone na lokatę tracą na wartości. Z danych Eurostatu wynika, że lipcowa inflacja wynosiła 3,7 proc. Wyprzedziły nas jedynie Węgry, gdzie ceny wzrosły o 3,9 proc. rok do roku.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał, że w sierpniu ceny wzrosły w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku o 2,9 proc. Inflacja może się utrzymać w całym roku na poziomie ok. 3 proc. To właśnie procent, o który topnieją nasze oszczędności. 

Najbliższych podwyżek stóp procentowych możemy spodziewać się dopiero w 2021 r. 

Źródło: Money.pl