Zdrowie

Przełom w walce z Covid-19! Tani i powszechnie dostępny lek leczy koronawirusa

Obraz enriquelopezgarre z Pixabay

Eksperci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że zastosowanie u ciężko chorych na Covid-19 taniego sterydu, leku o nazwie deksametazon, na dodatek w niskiej dawce, jest przełomem w walce z śmiertelnym wirusem.

Terapia tym lekiem jest częścią największej na świecie próby testowania istniejących metod leczenia i substancji leczniczych, w celu sprawdzenia, czy działają one również na koronawirusa.

Stosowanie deksametazonu u ciężko chorych na Covid-19 zmniejszyło ryzyko śmierci o 1/3 u pacjentów stosujących respiratory. Lekarze twierdzą, że gdyby lek był stosowany w leczeniu pacjentów w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, można było by uratować nawet 5000 osób. Ich zdaniem, wykorzystanie tego taniego sterydu w leczeniu koronawirusa to może to być przełomowe odkrycie, zwłaszcza pod kątem leczenia pacjentów w biedniejszych krajach świata.

Rząd Wielkiej Brytanii zgromadził już 200 tys. opakowań leku i oświadczył, że udostępni deksametazon pacjentom korzystającym z respiratorów i tlenu.

Lek pomaga także prawdopodobnie powstrzymać powstawanie groźnych powikłań po Covid-19 np. burzy cytokin, które mogą wystąpić, gdy układ odpornościowy organizmu zaatakowanego koronawirusem działa w trybie przesterowania.

Jak czytamy w ulotce leku, Deksametazon jest syntetycznym glikokortykosteroidem o długotrwałym i silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Jego cena w Polsce za opakowanie wynosi od 10 do 22 zł. Deksametazon może być podawany m.in. w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań, preparatów do stosowania miejscowego – do worka spojówkowego lub do stosowania na skórę. To lek na receptę, dawkę i częstotliwość dawkowania ustala lekarz.

Źródło: BBC News