Gospodarka

To już się dzieje. Nie zaszczepisz się – stracisz pracę

Fot. Pixabay

Pracodawca może wymagać od zatrudnionych zaszczepienia się, a za odmowę – zwolnić  pracownika – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

Zdaniem części prawników, przeprowadzenie obowiązkowych szczepień w firmie ma wynikać z art. 2221 kodeksu pracy, który brzmi: „W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”.

Z rozporządzenia z 22 kwietnia 2005 r. może wynikać, że wirus grypy czy koronawirusa, uznaje się właśnie za jeden ze szkodliwych czynników biologicznych. To oznacza – zdaniem prawników z kancelarii PCS – funkcjonowanie obowiązku pracodawcy do zapewnienia pracownikom możliwości szczepień. Gdy pracodawca dostarczy pracownikom szczepionkę, pracownik, który odmówi poddania się szczepieniu, musi się liczyć z przesunięciem go na inne stanowisko lub rozwiązaniem umowy o pracę. 

Już teraz obowiązkowymi szczepieniami objęte w Polsce są osoby mające bliski kontakt z dziećmi w wieku do szóstego miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi, a także pracownicy ochrony zdrowia, personel administracyjny, pracownicy szkół, handlu, transportu czy funkcjonariusze publiczni – informuje gazeta. 

Źródło: Business Insider