Informacje

Trąba powietrzna w warmińsko-mazurskim. Jedna ofiara nawałnic, cztery osoby ranne

Czechy i Pastuchów k. Jaworzyny Śląskiej w pow. świdnickim Żródło: Facebook.

Wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował na Twitterze, że w czasie burz zginęła jedna osoba, a cztery zostały poszkodowane. W warmińsko-mazurskim przeszła trąba powietrzna.

Państwowa Straż Pożarna do tej pory interweniowała 470 razy, usuwając skutki nawałnic. Najwięcej interwencji – 250 – mieli strażacy z województwa dolnośląskiego. Jak podał Grzegorz Świszcz, bez prądu pozostaje 21 194 odbiorców, najwięcej na Dolnym Śląsku i na Mazowszu. Strażacy głównie usuwali połamane gałęzie, wyrwane z korzeniami drzewa, naprawiali lub zabezpieczali lub wypompowywali wodę z zalanych posesji i piwnic.

Wcześniej wicedyrektor RCB informował, że przez miejscowości Deksyty oraz Weskajmy w województwie warmińsko-mazurskim przeszła prawdopodobnie trąba powietrzna. Wiatr powalił drzewa i uszkodził 6 budynków, w tym dwa mieszkalne. Zerwane albo uszkodzone zostały dachy, powalone drzewa. Nikt nie został poszkodowany.

Ofiara śmiertelna to kierowca samochodu, który zginął, gdy na jego pojazd przewróciło się drzewo w miejscowości Solec w powiecie piaseczyńskim (woj. mazowieckie). W Kobierzycach na Dolnym Śląsku na drodze krajowej numer 8 na dwa samochody spadły konary drzew. W każdym z samochodów jedna osoba została ranna.