Informacje

Rafał Trzaskowski zarzuca PiS niepohamowaną żądzę władzy

Obraz David Mark z Pixabay

Rafał Trzaskowski w specjalnym oświadczeniu na Facebooku odniósł się do pomysłu podziału Mazowsza na dwa województwa – warszawskiego i mazowieckiego. O powrocie do takich planów poinformował dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak poinformowała gazeta, jeszcze w lipcu ma się pojawić projekt ustawy, który jest już na ukończeniu. – Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021‒2027 – mówi rozmówca „DGP”, przedstawiony jako ważna postać w PiS.

W celu przegłosowania ustawy na początku sierpnia ma zostać zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu. Ma to być zabezpieczenie czasowe partii rządzącej przed 30-dniowym procedowaniem ewentualnej ustawy w Senacie.

Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, Po zmianach powstałyby dwa nowe województwa – warszawskie i mazowieckie (bez stolicy). Z informacji DGP wynika, że projekt ustawy w tej sprawie jest na ukończeniu, a już w listopadzie mogłoby dojść do wyborów w dwóch nowych sejmikach.

– Warszawa się trochę oddzieliła od reszty, która cierpi na tym, że większość środków koncentruje się w Warszawie – mówi Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Nie doprecyzowuje jednak, kiedy projekt ustawy ujrzy światło dzienne.

– Podział Mazowsza byłby działaniem o podwójnym znaczeniu. Z jednej strony PiS-owi nie zgadza się po prostu arytmetyka wyborcza, gdy silnie opozycyjna wobec niego Warszawa jest uwzględniana jako część całego województwa. Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL – tak na swoim profilu na Facebooku Rafał Trzaskowski komentuje projekt podziału Mazowsza na dwa województwa.

Z kolei na Twiterze były kandydat na prezydenta Polski zarzucił PiS-owi niepohamowaną żądzę władzy: ” PiS znów chce majstrować przy kwestii podziału Mazowsza. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby takiego podziału dokonywać. Powód jest tylko jeden – polityka i niepohamowana żądza władzy”.

Źródło: dziennik.pl. onet.pl, Twitter