Polska

Trzaskowski wycofuje się z obietnicy danej mi­lionom Polaków w spra­wie ul. Lecha Ka­czyń­skiego w Warsza­wie? „Nie należy się spieszyć”

By European People's Party - EPP Summit, Zagreb, 20 November 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91072006

– Rozumiem, że bardzo różni ludzie mogą mieć różne pomysły i to szanuję, natomiast ja będę miał swój pomysł na to, jak się wywiązać ze swojego zobowiązania – mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w nawiązaniu do projektu uchwały, który dotyczy zmiany nazwy al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że wniosek w sprawie zmiany nazwy al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego złoży „dosyć szybko”. – Rozumiem, że bardzo różni ludzie mogą mieć różne pomysły i to szanuję, natomiast ja będę miał swój pomysł na to, jak się wywiązać ze swojego zobowiązania – wyjaśniał jednocześnie i dodał, że już godzinę po wyborach był pytany o to, kiedy ta inicjatywa zostanie zgłoszona. Równocześnie wyraził opinię, że sprawa jest na tyle poważna, że nie należy się spieszyć.

Trzaskowski jeszcze w samorządowej kampanii wyborczej nie wykluczał, że w Warszawie powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego. – Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił w czerwcu 2018 r. W kampanii prezydenckiej powrócił do tego tematu. Czyżby teraz, po przegranych wyborach chciał wycofać się z tej obietnicy wyborczej? Stąd zdanie „nie należy się spieszyć”? Jako prezydent Warszawy trzeba przyznać, że Rafał Trzaskowski faktycznie nie spieszy się. Od 2018 roku nie znalazł czasu na uhonorowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ulicą w mieście, w którym ten także sprawował najwyższy urząd.

Zmarły w katastrofie smoleńskiej były prezydent miał już przez kilka miesięcy swą ulicę w Warszawie. W listopadzie 2017 r. na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę Alei Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego (zarządzenie zostało wydane po tym jak, sprawą nazewnictwa ulic nie zajęła się rada miasta). Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery, które sąd uchylił w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Ulica znów nosi nazwę Alei Armii Ludowej.

źródło: onet