Duchowość

Ukazała się nowa encyklika papieża Franciszka „Fratelli Tutti” poświęcona braterstwu i przyjaźni

Papież Franciszek w Asyżu Źródło: Twitter

Papież podpisał encyklikę poświęconą braterstwu i przyjaźni społecznej w sobotę po Mszy świętej przy grobie świętego Franciszka z Asyżu. Dzisiaj w Watykanie zaprezentowano jej tekst. 

-Powierzyłem ją (encyklikę – przyp. red.) Bogu przy grobie św. Franciszka, który zainspirował mnie do jej napisania, podobnie jak poprzedniej „Laudato si’” – powiedział Franciszek w Asyżu.

– Znaki czasu jasno ukazują, że ludzkie braterstwo i troska o stworzenie stanowią jedyną drogę do integralnego rozwoju i pokoju, na którą wskazywali już papieże Jan XXIII, Paweł VI i Jan Paweł II. Dzisiaj z radością podaruję ją Wam, którzy jesteście na placu – a także poza nim -, w niezwykłym wydaniu L’Osservatore Romano. I od tego wydania ponownie rozpoczyna się codzienne wydanie L’Osservatore Romano w formie drukowanej. Niech św. Franciszek wspiera proces braterstwa w Kościele, wśród wiernych każdej religii i wśród wszystkich narodów – dodał papież.

„Przekazuję tę encyklikę społeczną jako skromny wkład w refleksję, abyśmy w obliczu różnorodnych i aktualnych sposobów eliminowania lub lekceważenia innych, potrafili odpowiedzieć nowym marzeniem o braterstwie i przyjaźni społecznej” – napisał Franciszek.

– Dzisiaj kończy się Czas Stworzenia, który rozpoczął się 1 września, w którym wspólnie z braćmi z różnych Kościołów chrześcijańskich obchodziliśmy „Jubileusz dla Ziemi”. Pozdrawiam przedstawicieli Światowego Katolickiego Ruchu na rzecz Klimatu, różne kręgi Laudato si’ i różne stowarzyszenia zaangażowane w działania na rzecz ekologii integralnej. Cieszę się z inicjatyw, które dziś mają miejsce w różnych miejscach, w szczególności przypominam tę w obszarze Delty Padu – podkreślił.

Źródło: episkopat.pl, vatican.va