Informacje

Unia Europejska nie usunęła Remdesiviru z listy stosowanych leków na Covid-19, mimo wytycznych WHO

wikipedia

Unia Europejska nie usunęła Remdesiviru z listy stosowanych leków na Covid-19, mimo wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, która nie zaleca go dla pacjentów z koronawirusem. Komisja Europejska poinformowała w piątek, że unijny regulator rynku leków oceni rekomendacje WHO

Przyjęliśmy do wiadomości, że WHO uaktualniło swoje wytyczne dotyczące stosowania Remdesiviru” – napisał w komunikacie rzecznik Komisji.

Europejski regulator rynku leków zwrócił się do WHO o przekazanie wyników badań nad skutecznością Remdesiviru, przeprowadzonych w ramach programu „Solidarity”, i oceni je w połączeniu z innymi dostępnymi danymi, aby ustalić, czy należy wprowadzić zmiany dotyczące dopuszczenia tego leku na rynek – poinformował rzecznik KE.

WHO wydała wcześniej w piątek rekomendację przeciw stosowaniu leku Remdesivir u pacjentów z koronawirusem wobec braku dowodów na jego skuteczność.

Jak podkreśliła organizacja, rekomendacja została opracowana przez międzynarodową grupę 33 ekspertów. Podstawą decyzji była analiza wyników badań WHO na dużą skalę w ramach programu „Solidarity”, prowadzonego w 30 krajach, a także trzech innych badań, łącznie obejmujących ponad 7 tys. pacjentów.

WHO dodała, że potrzebne są dalsze badania nad lekiem i poparła podawanie go pacjentom uczestniczącym w takich badaniach.

Organizacja poinformowała też nieco później, odpowiadając na pytania agencji Reutera, że usunęła Remdesivir z tzw. listy przedkwalifikacyjnej, która stanowi wytyczne dla krajów rozwijających się, dotyczące dostarczanych leków.

– Jest to sygnał dla państw, że WHO, stosując się do wytycznych dotyczących leczenia, nie rekomenduje krajom nabywania tego leku na Covid-19 – poinformował przedstawiciel WHO Tarik Jaszarević.

WHO nie jest pierwszą organizacją, która odradziła stosowanie Remdesiviru w terapii pacjentów z Covid-19 pod wpływem nowych wyników badań. Tydzień wcześniej zmianę zaleceń w tej kwestii zapowiedział prezes Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Intensywnej Terapii (ESICM), Jozef Kesecioglu. ESICM odradza podawanie lekom osobom ciężko chorym na Covid-19 z uwagi na brak potwierdzonej skuteczności oraz możliwe na efekty uboczne, mogące szkodzić nerkom pacjentów.

Produkowany przez amerykańską firmę Gilead środek – opracowany pierwotnie jako lek na wirusa Ebola – jest jednym z dwóch leków dopuszczonych przez amerykańskie i europejskie urzędy regulacyjne do leczenia infekcji koronawirusem. Choć pierwsze badania wskazywały na skuteczność leku w zmniejszaniu śmiertelności i skracaniu czasu leczenia pacjentów z Covid-19, późniejsze analizy tego nie potwierdziły. Mimo to, nadal jest on stosowany w szpitalach w wielu krajach, w tym również w Polsce.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *