Informacje

„Unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier” – oświadczył szef PE we włoskiej telewizji

Foto:PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w sobotę, że unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier. – Nie można zrobić kroku wstecz – stwierdził szef PE w wywiadzie dla włoskiej telewizji.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko ws. budżetu UE.

W rozmowie ze stacją informacyjną Sky Tg24 Sassoli oświadczył, że „nie można dotykać” zawartego porozumienia w sprawie Funduszu Odbudowy utworzonego w związku z kryzysem na tle pandemii.

– Teraz do Polski i do Węgier należy zadanie rozwiązanie kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest to, że i tak pójdzie się z tym do przodu; i w sprawie Funduszu, i praworządności – stwierdził włoski polityk.

Nstępnie zaznaczył: „Nie można zrobić kroku wstecz, narzędzia te wejdą w życie”.

Kolejne rozmowy 10-11 grudnia

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko w zakresie rozporządzenia warunkującego wydatkowanie środków unijnych. Jak zaznaczył tylko przepisy zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej mogą być zaakceptowane przez Polskę.

 Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Źródło:PAP/Polsatnews