GospodarkaŚwiat

Urlop we wrześniu obarczony dużym ryzykiem. Europa przygotowuje się do jesiennego lockdown

Sardynia, Włochy. Fot. Pixabay

Kończący się sezon urlopowy zachęca rządy europejskich państw do zwiększenia rygorów bezpieczeństwa, w związku z pandemią Covid-19. 

Od poniedziałku we Włoszech zamknięte są dyskoteki, a od 18.00 do 6.00 należy nosić maseczki w miejscach publicznych, nawet w kawiarniach i barach. Ma to związek ze wzrostem zachorowań w takich regionach jak Wenecja Euganejska i Lombardia. 

Natomiast od 1 września ponownie obowiązkowe będzie noszenie maseczek w Czechach, we wszystkich środkach transportu, w miejscach publicznych wewnątrz pomieszczeń i na imprezach publicznych w pomieszczeniach, niezależnie od liczby odwiedzających.

W związku ze wzrostem zakażeń w Grecji, 48 godzin przed wylotem trzeba zarejestrować swój pobyt na stronie  https://travel.gov.gr/#/, wygenerować kod i okazać go podczas kontroli. W formularzu należy podać plan pobytu w tym kraju pod karą grzywny 500 euro. Jeśli podróżujesz autem – musisz mieć potwierdzony wynik testu na koronawirusa metodą PCR na 72 godziny przed wyjazdem. 

Do III-fazowego lockdown przygotują się Hiszpanie. Już od dziś w regionach zagrożonych Hiszpanie będą zachęcani do ograniczonego podróżowania i odkładania niepotrzebnego przemieszczania się. 

W drugiej fazie wygaszane będą podróże międzynarodowe, bary, restauracja, kawiarnie, i centra rozrywki. Jeśli to nie pomoże – powrócą najbardziej rygorystyczne przepisy, z ograniczeniem poruszania się włącznie. 

Polacy przyzwyczaili się do podróży po sezonie. Ceny bywają wtedy niskie, nie ma tłoku i można uszczknąć jeszcze resztek lata. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa i ostrożność wielu europejskich rządów, może to być bardzo ryzykowna taktyka.

Rząd Mateusza Morawieckiego nie wprowadza jednak obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy, jak zapowiadał wcześniej. Zapewne w trosce o branżę turystyczną, która nie wytrzymałaby takiego ciosu. Jeśli to nastąpi, będzie oznaczało koniec wakacji dla większości Polaków.

Źródło: ct24.cz, repubblica.it, tvn24.pl, euroweeklynews.com