Polska

Uroczyste obchody 40. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”

By Borys Kozielski - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41283342

W poniedziałek w Gdańsku odbywają się uroczyste obchody 40. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”, w których udział wezmą m.in. prezydent i premier. Wśród wydarzeń rocznicowych znajdą się również panele dyskusyjne organizowane przez ECS i wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności.

Poniedziałkowe uroczystości – organizowane przez oddział gdański IPN – rozpoczęł się od odsłonięcia trzech tablic pamiątkowych działaczy Wolnych Związków Zawodowych: Aliny Pienkowskiej-Borusewicz, Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej i Jana Koziatka. Udział w uroczystości wezmą m.in. prezes IPN i były opozycjonista, senator Bogdan Borusewicz. Tablice będą odsłaniane w różnych częściach miasta.

O godz. 10 nastąpiło symboliczne otwarcie Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej z udziałem m.in. byłego przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Były prezydent przemawiał na Placu Solidarności. Podkreślał, że „Solidarność” dała największe w dziejach Polski zwycięstwo. Jak mówił, udało się pokonać stary porządek, który hamował rozwój świata. – To zwycięstwo polegało na pokonaniu starego porządku, a jednocześnie wytworzeniu przekonania tych pokonanych, aby przyjaciółmi zostali. Nigdy nie mieliśmy w takiej walce i w takich osiągnięciach po wygraniu, takiej przyjaźni jak wtedy my stworzyliśmy” – przekonywał .

Z kolei Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zorganizuje tego dnia Forum Obywatelskie, w którym udział wezmą m.in. Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, samorządowcy, w tym prezydenci miast: Warszawy – Rafał Trzaskowski, Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Wrocławia – Jacek Sutryk, Sopotu – Jacek Karnowski oraz opozycjoniści z okresu PRL – Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Bożena Grzywaczewska. Również w ECS odbędzie się wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu poświęcone dwóm tematom: tablicom z 21 postulatami MKS z sierpnia 1980 roku oraz finansowaniu ECS.

O godz. 12.30 odbędzie się – organizowane przez IPN – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i byłego prezydenta USA Ronalda Reagana w dzielnicy Przymorze, a o godz. 13 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 15 na placu Solidarności w Gdańsku, w ich trakcie planowane jest m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który następnie złoży wiązankę przed pomnikiem św. Jana Pawła II, przy Bazylice pw. św. Brygidy. W uroczystościach – jak wynika z informacji PAP – weźmie również udział premier Mateusz Morawiecki.

O godz. 17 w Bazylice św. Brygidy odprawiona zostanie natomiast uroczysta msza święta.

Wieczorem w Filharmonii Bałtyckiej zostanie wręczona nagroda Europejski Poeta Wolności.

Zwieńczeniem poniedziałkowych obchodów, organizowanych przez gdański ratusz, będzie wiec solidarności z Białorusinami, który rozpocznie się o godzinie 20 przy historycznej Bramie nr 2 na Placu Solidarności. Wiec będzie także zakończeniem trwającego od ponad dwóch tygodni gdańskiego Święta Wolności i Demokracji.

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.