Świat

USA. Czekając na rozstrzygnięcia zobaczmy, po której stronie wojny kulturowej stanął Biden, po której Trump

Official portrait of President Donald J. Trump

W mediach społecznościowych w dalszym ciągu toczą się dyskusje wyborcze wokół nierozstrzygniętej dotąd amerykańskiej elekcji. Publicyści lewicowi podkreślają katolicyzm Joe Bidena, publicyści konserwatywni wskazują, że głosowanie na Bidena entuzjastycznie zalecała proaborcyjna organizacja Planned Parenthood, z racji popierania przez Bidena szerokiego prawa do aborcji. Gra toczy się o dziesiątki miliardów dolarów.

Co zrobił Donald Trump dla obrony życia nienarodzonego?

Mianował wiceprezydentem Michaela “Mike’a” Pence’a, polityka znanego z działań i poglądów pro-life.

W Sądzie Najwyższym po śmierci znanego z antyaborcyjnych poglądów sędziego Antonina Scalii, Trump mianował na jego miejsce sędziego Neila Gorsucha, który prezentował bardzo podobny system wartości.

Podobnie wybrana do SN 26 X sędzia Amy Coney Barrett, znana jest ze sprzeciwu wobec aborcji. Komentatorzy mówili o jej nominacji przez prezydenta Trumpa, że jest to punkt zwrotny w walce o ochronę nienarodzonych dzieci i ich matek w USA.

Trump jako pierwszy w historii prezydent Stanów Zjednoczonych pojawił się na Marszu dla Życia, największym na świecie wydarzeniu w obronie prawa do życia od poczęcia. – Każde dziecko jest cennym i świętym darem Boga. Wspólnie musimy chronić, szanować oraz bronić godności i świętości każdego życia ludzkiego – mówił Trump. – Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedziałem jasno, że światowi biurokraci nie mają żadnego interesu w atakowaniu suwerenności narodów, które chronią niewinne życie. Nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu. Jak mówi nam Biblia, każdy człowiek jest cudownie stworzony”.

Donald Trump przywrócił zakaz finansowania organizacji promujących aborcję zagranicą ze środków federalnych. Zakaz ten, obowiązujący w czasach rządów republikanów, został zniesiony w 2009 r. przez Baracka Obamę i przywrócony przez Trumpa w 2020 r.

Decyzja nowego prezydenta uderzyła w wiele międzynarodowych organizacji, m.in. w działającą w 180 krajach International Planned Parenthood Federation (Międzynarodowa Federacja Planowanego Rodzicielstwa).

Trump wydał wojnę sprzyjającej aborcji Organizacji Narodów Zjednoczonych. We wrześniu 2020 wezwał ONZ do „skoncentrowania się na rzeczywistych problemach świata”, wśród których wymienił walkę z terroryzmem, handel ludźmi i niewolnictwo seksualne, prześladowania religijne oraz czystki etniczne mniejszości religijnych.

Wcześniej, sekretarz generalny ONZ António Guterres oświadczył, że kierowana przez niego organizacja będzie „walczyć” z rządami, takimi jak administracja Trumpa, które zdecydowały o „dalszym ograniczeniu dostępu do aborcji” podczas wybuchu pandemii COVID-19.

Trump wprowadził też tzw. politykę Mexico City, która uniemożliwia przekazanie przez USA 8,8 mld dolarów pomocy zagranicznej podmiotom związanym z przemysłem aborcyjnym.

Źródła: plannedparenthoodaction.org, opoka.news, Twitter