Informacje

USA i Francja biją się o możliwość zbudowania elektrowni jądrowej w Polsce

fot. Wikipedia

– Sfinansowanie wielkiego projektu energetycznego z wykorzystaniem energii jądrowej w kraju członkowskim, jakim jest Polska, jest zgodne z celami europejskimi. Polska i Francja już prowadzą dialog dotyczący rozwoju polskiego programu jądrowego, który jest jednym z największych w Europie. Wkrótce przedstawimy możliwości wsparcia tego programu przez państwo francuskie – mówi w rozmowie z Jakubem Wiechem Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet.

– Francja dysponuje całym ekosystemem wokół energetyki jądrowej, ma wielkie zasoby nabytego doświadczenia w dziedzinie badań naukowych. Poleganie na technologii wspieranej przez taki kraj, jak Francja w ramach UE, stanowi gwarancję długowieczności inwestycji i ograniczenia ryzyka przedsięwzięcia, czego żaden inny konkurent nie może zaoferować – mówi Frédéric Billet.

Powstał dedykowany zespół roboczy do dialogu ze stroną polską. Niedawno miały miejsce kontakty z polskim ministrem klimatu, Michałem Kurtyką oraz z pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.

Wspierana przez francuskie państwo grupa EDF jest największym na świecie operatorem elektrowni jądrowych. Francja dysponuje agencją zajmującą się obsługą kredytową działań eksportowych, BPI France. Zgodnie z porozumieniami zawartymi z OECD, ta agencja może dofinansować do 85% francuskiego udziału w kontrakcie eksportowym. Ten sam mechanizm pozwala także na sfinansowanie udziału strony polskiej w wysokości 30% udziału francuskiego.

– Polska już dysponuje przedsiębiorstwami, które są w stanie uczestniczyć w polskim programie jądrowym, dzięki wiedzy fachowej w dziedzinie lokalizacji reaktorów, jak to miało miejsce w Wielkiej Brytanii i w Chinach, możliwe jest włączenie ponad 60% miejscowych firm w realizację projektu jądrowego – powiedział francuski ambasador.

Powstanie w ten sposób kilka tysięcy trwałych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych fachowców.

Francja „nie przewiduje przedwczesnego zamykania elektrowni jądrowych, rozważamy budowę we Francji 6 kolejnych reaktorów”. Zaś „decyzja prywatnej spółki francuskiej, by włączyć się w projekt Nord Stream 2, została podjęta bez udziału państwa francuskiego, a więc bez związku z francuską polityką energetyczną”.

W tej chwili w Polsce nie działa żaden reaktor jądrowy produkujący elektryczność na rynek. Istniejący reaktor MARIA jest projektem badawczym. Planowana jest budowa  reaktora wysokotemperaturowego.

źródło: energetyka24.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *