Informacje

„USA nie wydaje swoich obywateli”. Dlatego Leszek Cz. stara się o obywatelstwo amerykańskie.

By Anonimowy fotograf pracujący na zlecenie GETIN Holding - GETIN Holding - Artur Wiza rzecznik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11815126

Biznesmen oskarżony o nadużycia finansowe, ma nadzieję, że w ten sposób uniknie zatrzymania przez polski wymiar sprawiedliwości.

Przypomnijmy, w poniedziałek podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że byłemu Leszkowi Cz. zostaną przedstawione zarzuty dot. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln zł.

Według ustaleń dziennika „Rzeczpospolita” Leszka Cz. próbowano zatrzymać już latem bieżącego roku: „Postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów prokuratura wydała 10 sierpnia, a zaraz potem nakaz jego zatrzymania. Jednak pod żadnym z adresów w kraju (w firmach i miejscu zamieszkania) biznesmena nie było”.

Według nieoficjalnych informacji „Rz” biznesmen przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie posiada dom. Ma starać się również o amerykańskie obywatelstwo, które pozbawiłoby polską prokuraturę możliwości ekstradycji miliardera. „USA nie wydaje swoich obywateli” – podkreśla gazeta.

źródło: Rzeczpospolita, tysol