Informacje

Uwaga! Autobusy niemieckiej firmy Arriva wracają na stołeczne ulice

By Kleszczu - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4112135

Od soboty kierowcy i autobusy firmy Arriva znów będą wozić pasażerów warszawskiej komunikacji miejskiej. Zgodę na to wydał Zarząd Transportu Miejskiego. Stołeczni urzędnicy zapewniają, że przeprowadzili audyt na zajezdniach Arrivy, który wypadł „pozytywnie”. Ponadto wszystkie przeprowadzone dotąd testy na obecność narkotyków wśród kierowców tej firmy dały wynik negatywny.

Firma Arriva jest w Warszawie jednym z podwykonawców Zarządu Transportu Miejskiego. Na podstawie podpisanego kontraktu z miastem, jej autobusy obsługują wybrane linie autobusowe komunikacji publicznej, zarówno te jeżdżące po stolicy, jak i wyjeżdżające za jej granice.

Stolica zawiesiła umowę z Arrivą po tym, jak 7 lipca kierowca linii „181” wjechał w zaparkowane auta wzdłuż ulicy Klaudyny w dzielnicy Bielany. Okazało się, że prowadził pojazd po użyciu narkotyków. 

Do poważniejszego wypadku doszło jednak pod koniec czerwca, gdy szofer linii „186”, również zatrudniony w Arrivie, spowodował wypadek na moście Grota-Roweckiego. Kierowany przez niego przegubowy autobus spadł z wiaduktu; zginęła wówczas jedna pasażerka, a około 20 innych zostało rannych.

W piątek stołeczny ZTM poinformował, że od następnego dnia autobusy Arrivy znów będą wozić pasażerów komunikacji miejskiej. Dotychczas zastępowały je wozy innych przewoźników, m.in. samorządowych Miejskich Zakładów Autobusowych. 

„Do wtorku, 14 lipca wśród pracowników Arrivy zostało wykonanych 489 testów na obecność substancji psychoaktywnych. Testy przeprowadzono wśród 457 z 564 zatrudnionych kierowców. Wszystkie dały wynik negatywny. Pozostałe osoby prowadzące pojazdy nie zostały przebadane z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy” – poinformował Zarząd. 

źródło:polsatnews