Informacje

Uwaga na burze z gradem i ulewy! Alert pogodowy

Opady deszczu, Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Najbardziej niebezpiecznie ma być na północy i wschodzie Polski. Alerty zostały wysłane na telefony komórkowe.

W sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim, podkarpackim, w przeważającej części województwa podlaskiego, a także w północnej części województwa łódzkiego i w części Wielkopolski. Na obszarach tych prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 45 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru lokalnie do 100 km/h. Miejscami może wystąpić grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano natomiast dla północnej części województwa podlaskiego, południowej części województwa łódzkiego, a także w części Wielkopolski, Małopolski, Pomorza i Podlasia. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy jest grad.

Z kolei ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla zachodniej części województwa dolnośląskiego. Jak zaznacza IMGW, mogą tam wystąpić opady deszczu miejscami od 25 mm do 30 mm. Lokalnie, zwłaszcza na zachodzie regionu około do 40 mm