Informacje

W lasach pojawiły się grzyby. Kary za grzybobranie?

Obraz Šárka Jonášová z Pixabay

W lasach pojawiły się grzyby. Na przykład w warmińsko-mazurskich lasach wreszcie pojawiły się maślaki, kurki i prawdziwki. Wcześniej grzybiarze narzekali, że albo jest ich bardzo mało, albo jest trochę, ale są robaczywe. Wraz z pojawieniem się grzybów słyszy się także informacje o karach za zbieranie. To na szczęście jedynie plotki. Ich źródła łatwo zidentyfikować. Niektórzy Polacy mandaty za grzybobranie zapłacili na przykład w Niemczech. Stąd obawy, że i w Polsce, skoro jesteśmy w Unii Europejskiej, wprowadzono takie prawo. Są to obawy bezpodstawne. „Grzybobranie to przecież nasza narodowa tradycja!” – przypominają Lasy Państwowe.

Owszem, w europejskich krajach wprowadzone są obostrzenia związane z grzybobraniem. Jak przypominają Lasy Państwowe, w Niemczech można zebrać maksymalnie 2 kg grzybów dziennie, w Luksemburgu – jedynie na własny użytek, a w Irlandii za zbieranie grzybów nocą i bez przewiewnego kosza można dostać mandat.

W Polsce grzyby można zbierać bezpłatnie i niemal bez ograniczeń – przypominają Lasy Państwowe. Polskie prawo nie przewiduje kar za grzybobranie. W naszym kraju ograniczenia dotyczą jedynie części lasu ze stałym zakazem wstępu i obszarów chronionych – informują Lasy Państwowe

Jednak z uwagi na to, że w wielu lasach jest już wysyp grzybów leśnicy spodziewając się najazdu proszą, by nie wjeżdżać autami do lasów. To jedyne obostrzenie w naszym kraju.

Przy okazji warto się zapoznać z dekalogiem grzybiarza.

źródło: lasy państwowe, twitter