GospodarkaInformacje

W Polsce powstanie ponad stukilometrowy płot oddzielający dwa województwa. Budowa rusza 15 września

Obraz Free-Photos z Pixabay

Linia demarkacyjna ma powstać na wzdłuż granicy dwóch województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Budowa ponad stukilometrowego płotu ma rozpocząć się 15 września – podaje TVP Kielce.

Zapora ma zatrzymać migrację dzików i powstrzymać rozwój ASF (Afrykański Pomór Świń). Decyzja zapadła po konsultacjach z Głównym Lekarzem Weterynarii i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym. W sumie płot ma mieć 1236 kilometrów. Inwestycja pochłonie 235 mln zł i ma być finansowana z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym powodzi.

Nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) wykryto w okolicach Tarnobrzega i Annopola na Podkarpaciu. Władze województwa świętokrzyskiego obawiają się przeniesienia choroby na kolejne miejscowości.  Siatka zostanie ustawiona na granicy województw, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79 (Kraków – Sandomierz) i dalej, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 (Sandomierz – Zawichost).

Obecnie ASF u świń, jak i u dzików występuje w ośmiu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim. W tym roku zostało zlikwidowane już ponad 53 tys. świń, podczas, gdy w ubiegłym było 35 tys. Za wybijane świnie przysługuje rolnikom odszkodowanie, które finansowane jest z rezerwy celowej przeznaczonej na zwalczanie chorób zakaźnych. W 2020 roku zaplanowano w niej 320 mln zł. 

Źródło: tvpKielce, money.pl, Radio Zet