Świat

W Rosji ruszyły szczepienia na COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V rozpoczęły się w sobotę rano w Moskwie. Szczepienia są darmowe, ale nie ogólnodostępne.

Na razie szczepionka „Sputnik V”, wyprodukowana przez Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Nikołaja Gamalei, jest dostępna dla pracowników służby zdrowia, edukacji oraz służb miejskich. Szczepione są wyłącznie osoby w wieku od 18-60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Nie mogą się szczepić osoby, którzy w ciągu ostatnich 30 dni poddawały się jakimkolwiek szczepieniom oraz kobiety w ciąży. Do końca przyszłego tygodnia, jak zapowiada rząd w Moskwie, szczepienia mają ruszyć we wszystkich regionach kraju. Obecnie Rosja wyprodukowała około 2 mln dawek szczepionki „Sputnik V”.

Pierwsze punkty szczepień w moskiewskich przychodniach zostały otwarte o godz. 8 rano (godz. 6 rano czasu polskiego).

Zapisy online na szczepienia ruszyły w piątek. W ciągu pierwszych pięciu godzin zapisało się 5 tysięcy osób. Na razie szczepienia wykonywane są w 70 punktach; na początku 2021 roku tych punktów ma być 170.

Do szczepienia potrzebne są dokumenty świadczące o tym, że dana osoba ma do niego prawo, np. zaświadczenie z pracy i ubezpieczenie medyczne. To nie wszystkie warunki: zaszczepić się może osoba w wieku od 18-60 lat i bez chorób przewlekłych. Nie mogą się szczepić kobiety w ciąży i matki karmiące.

Procedura szczepienia trwa około godziny. 10 minut zajmą oględziny lekarskie, 15 minut – przygotowanie szczepionki, a 30 minut obserwacja po zaszczepieniu. Sputnik V jest preparatem składającym się z dwóch komponentów. Drugi powinien być podany dwa bądź trzy tygodnie po iniekcji z pierwszym składnikiem.

Tymczasem z sondażu, który na początku października został przeprowadzony na zlecenie rządzącej partii Jedna Rosja, wynikało, ze 73 proc. obywateli kraju nie chce się szczepić i jest przekonane, że już „przechorowali koronawirusa”. Niespełna co czwarty Rosjanin deklarował chęć szczepienia. Co prawda sondaż został przeprowadzony przed drugą falą, która uderzyła w Rosję. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zachorowało w Rosji ponad 28 tys. ludzi, ponad 500 osób zmarło. Od początku pandemii koronawirus dotknął tam ponad 2,4 mln ludzi, zmarło ponad 42 tys. osób.


Sputnik V, opracowany przez podlegający ministerstwu zdrowia Rosji ośrodek im. Nikołaja Gamalei we współpracy z rosyjskim ministerstwem obrony został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu br., jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie ocenili ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do preparatu.

Trzecia faza badań klinicznych z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ochotników nadal trwa. Wicemer Moskwy Anastazja Rakowa mówiła, że 1,5 proc. ochotników w Moskwie zachorowało po szczepieniu.

Władze Moskwy zapowiedziały, że w przyszłości kampania szczepień zostanie rozszerzona także na inne grupy zawodowe. Nie wiadomo na razie, kiedy to się stanie. Nie podano również, jakie są zapasy Sputnika V w Moskwie i jaka ilość szczepionek trafi do stolicy w najbliższym czasie.

Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V – powiedział urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. Każda dawka szczepionki składa się z dwóch komponentów, które są podawane – według różnych źródeł – w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.
Sputnik V powstaje w ilościach przemysłowych w dwóch zakładach farmaceutycznych: Generium i Binnofarm. Wkrótce powinna dołączyć do nich trzecia – firma Biocad z Petersburga. Zapowiadała ona, że w grudniu wyprodukuje około miliona dawek Sputnika V.

Źródło:PAP/rp.pl/interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *