HistoriaPolska

W Sulejówku otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zobaczcie film. Dworek Milusin będzie na liście Pomników Historii RP

Dworek Milusin Źródło:WikipediaCC

Po 12 latach, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Sulejówku otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego. Obok nowego budynku są też historyczne – dworek Milusin, Drewniak i Willa Bzów. W ceremonii otwarcia udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

– Józef Piłsudski to jeden z największych Polaków w historii i największy Polak, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku – mówił w prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powołano w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r.

Muzeum mieści się na około czterohektarowym terenie. – Mniej więcej połowa terenu to byłe nieruchomości należące do rodziny Piłsudskich – te, które w 1921 r. kupiła Aleksandra Szczerbińska, kiedy nie była jeszcze żoną Marszałka. To były dwie parcele. Na jednej z nich stał drewniany domek, tak zwany Drewniak, a dwa lata później obok niego powstał Dworek Milusin – dar żołnierzy polskich. Posiadłości te w momencie wybuchu wojny zostały opuszczone przez żonę i córki marszałka, który już nie żył od kilku lat. Następnie w okresie PRL-u, w 1948 r., zostały znacjonalizowane – opowiadał dyrektor muzeum Robert Supeł.

– W Drewniaku były mieszkania komunalne, a w dworku Milusin od 1956 r. przez 45 lat mieściło się przedszkole. Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego powołana w 1994 r. rozpoczęła starania, aby odzyskać te nieruchomości, co spotkało się z przychylnością społeczności lokalnej, samorządu sulejóweckiego – wspominał.

Dodał, że odzyskanie dworku miało miejsce w 2000 r., a Drewniaka sześć lat później. Miasto musiało znaleźć nowe mieszkania komunalne dla dotychczasowych lokatorów oraz nową siedzibę przedszkola. Po utworzeniu muzeum w 2008 r. obie nieruchomości zostały przekazane w użytkowanie muzeum.

Wystawa stała muzeum jest podzielona na sześć galerii. Ma charakter chronologiczno-tematyczny. Można na niej zobaczyć ponad 1,1 tys. oryginalnych obiektów, m.in. pierścień z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, otrzymany po objęciu funkcji Naczelnika Państwa, szatkę chrzcielną, która służyła również jego rodzeństwu, okazały zestaw szabli, bo Piłsudski dostawał je przy różnych okazjach. Wyeksponowana zostanie również kurtka mundurowa, w której został pochowany.

– W dworku staramy się przywrócić atmosferę lat 20., trzech być może najbardziej szczęśliwych lat w jego rodzinnym życiu – powiedział dyrektor muzeum.

Podpisałem rozporządzenie o wpisaniu dworku „Milusin” wraz z całą zabytkową częścią na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej – poinformował prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Prezydent wyraził nadzieję, że do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „będą przybywać tłumy młodzieży, żeby młodzież dowiadywała się, co to znaczy kochać ojczyznę; i że to miejsce będzie miejscem dyskusji o trudnych czasach II RP” – podkreślił.

Nawiązując do obchodów rocznicowych, Duda wyraził radość z otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. – Cieszę się, że dzisiaj otwieramy ten budynek wraz wystawą stałą, bo to wspaniale, że 100–lecie Bitwy Warszawskiej jest uświetnione najbardziej przez to muzeum i tę uroczystość – mówił.

Źródło: tvp.info, PAP, YouTube, Twitter, polskieradio24.pl