Polska

Nieczystości z warszawskiej Czajki dotarły już do Grudziądza. Kiedy wpłyną do Zatoki Gdańskiej?

Wisła. Źródło: Twitter

Po sobotniej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie fala z nieczystościami na Wiśle dotarła w okolice Grudziądza. Z powodu opadów deszczu, zrzut nieczystości do rzeki w stolicy zwiększył się na początku tygodnia do 15-20 tys. litrów na sekundę – podały w poniedziałek rano Wody Polskie. W niedzielę informowano, że wyciek wynosi 8 tys. litrów na sekundę.

Informując o aktualnej sytuacji na Wiśle spowodowanej awarią w oczyszczalni ścieków „Czajka”, Wody Polskie podkreśliły, że służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz sanepidu pobierają próbki wody i stale kontrolują jej jakość na odcinku Warszawa-Płock. „Z kolei pracownicy Wód Polskich na tym odcinku monitorują miejsca zastoisk na Wiśle. Po ulewnych opadach stan wody w rzece wzrósł o 5 cm” – poinformowano w komunikacie.

Czoło fali minęło w ostatnich dniach Płock, Włocławek i Toruń. Ale Wisła w tych miastach nadal jest zanieczyszczona. Taki stan może potrwać kilka dni.

Czoło fali ze ściekami obecnie minęło Bydgoszcz i zbliża się do Grudziądza, gdzie dotrze dzisiaj ok. godz. 19.00. Do Bałtyku wpłynie w godzinach nocnych z czwartku na piątek.” – podano w poniedziałkowym komunikacie.

Jednocześnie pojawiło się ostrzeżenie : „Ze względu na to, że na skutek awarii do Wisły dostają się nieoczyszczone ścieki z aglomeracji warszawskiej, apelujemy, aby nie korzystać z wody w rzece!” .

Źródło: Wody Polskie