ŚwiatZdrowie

W Wielkiej Brytania epidemia chorób wenerycznych. Liczba zachorowań największa od 100 lat

Londyn, fot. Pixabay

Liczba przypadków rzeżączki w Anglii w 2019 roku osiągnęła blisko 71 tys. To największa liczba zachorowań od ponad 100 lat – podaje Polsat News.

Codziennie na świecie pojawia się 1 mln nowych zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową – alarmuje WHO. W samej Wielkiej Brytanii w 2019 r. zanotowano ponad 468 tys. przypadków, o 20 tys. niż rok wcześniej.  

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na choroby weneryczne? Polsat News podaje, że „wśród chorych najliczniejszą grupą są ludzie młodzi w wieku 15-24 lat. W grupie największego ryzyka są – zdaniem ekspertów – osoby czarnoskóre, homoseksualiści oraz imigranci”.

Najnowsze statystyki mogą wydawać się alarmujące, jednak eksperci twierdzą, że wzrost można częściowo wyjaśnić większą liczbą skuteczniejszych testów. Nie zmienia to faktu, że problem istnieje i staje się coraz bardziej poważny. 

Sytuacja epidemiologiczna może się poprawić jednak z jednego powodu. Pandemia korononawirusa, obostrzenia, izolacja, spowodowały, że dochodzi obecnie do mniejszej ilości zakażeń, ponieważ zmniejszyła się ilość przypadkowych kontaktów seksualnych. 

Zamknięte bary, dyskoteki i kluby wymusiły większą wstrzemięźliwość. Gdy wirus wygaśnie, dramatyczna sytuacja epidemiologiczna związana z chorobami wenerycznymi, może powrócić do normy. 

Źródło: Polsat News