InformacjeŚwiat

W Wilnie nie ma już ulicy L. Kačinskio. Nazwa wróci, mówią samorządowcy

źródło: Wikipedia

Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny rozpatrzył wniosek kilku litewskich organizacji, znanych z antypolskiego nastawienia, w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego i uchylił decyzję władz Wilna z 2018 roku. Jako powód wskazano naruszenia proceduralne podczas podejmowania decyzji o nazwie ulicy.
– Konsultowaliśmy się z prawnikami i uważamy to za techniczny błąd sądowy, który bez wątpienia naprawimy w sądzie wyższej instancji” – oświadczył doradca mera Wilna Karolis Żukauskas.
W lutym 2018 roku samorząd stolicy Litwy podjął decyzję o nadaniu imienia Lecha Kaczyńskiego bezimiennej ulicy, znajdującej się przy samorządzie i przecinającej jedną z głównych ulic stolicy – aleję Konstytucji. Z inicjatywą uhonorowania w Wilnie tragicznie zmarłego prezydenta Polski wystąpili radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.
Uroczysta ceremonia odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego w dwóch językach, litewskim i polskim (przy polskiej wersji nazwiska umieszczone zostało godło Polski – Orzeł Biały) odbyła się 8 listopada 2018 roku. W uroczystości udział wzięli m.in. ówczesny przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis i premier Saulius Skvernelis. Listy do uczestników uroczystości wystosowali prezydent Polski Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

źródło: Radio Maryja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *