Dzieci

Wakacje, egzaminy, matury… Znamy harmonogram roku szkolnego 2020/2021

Obraz Anastasia Gepp z Pixabay

Znamy harmonogram roku szkolnego 2020/2021, jego organizacje od strony dydaktycznej i wychowawczej. Idąc 1 września do szkoły po wakacyjnej przerwie, uczniowie na kolejne wolne dni będą musieli poczekać do grudnia, bowiem przerwa świąteczna trwać będzie  od 23 do 31 grudnia.

Kolejne wolne dni to ferie zimowe, tradycyjnie w różnych terminach. Najpierw odpoczywać będą uczniowie województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (początek 18 stycznia), od 25 stycznia, zimowy wypoczynek rozpoczną uczniowie woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, między 1 a 14 lutego ferie zimowe trwać będą w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Na koniec (10 lutego) ferie rozpoczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Na wiosnę dni wole od nauki przypadną między 1 a 6 kwietnia. Planowy koniec roku szkolnego – 25 czerwca.

Poznaliśmy też ogłoszony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną harmonogram egzaminów zewnętrznych. Egzamin ósmoklasisty został przesunięty z kwietnia na maj; odbędzie się w dniach 25-27 maja a matury rozpoczną się 4 maja. Zmiana terminu podyktowana jest z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, natomiast fakt, że egzaminy były w kwietniu sprawiał, że w kolejnych miesiącach skupienie na nauce pozostawiało wiele do życzenia.

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 25 maja (test z języka polskiego) 26 maja odbędzie się egzamin z matematyki, na 27 maja zaplanowany jest egzamin z języka obcego. Termin dodatkowy dla tych, którzy nie będą zdawać w maju z powodów losowych :  16-18 czerwca. Wyniki zostaną podane 2 lipca.

W szkołach dla dorosłych w tzw. przesuniętym cyklu (nauka kończy się jesienią) egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w dniach 13-15 stycznia a termin dodatkowy zaplanowano na 25 do 27 maja. Wyniki poznamy 29 stycznia.

Matury w roku 2021 rozpoczną się 4 maja (egzamin pisemnego z języka polskiego – poziom podstawowym) a egzaminy ustne będą się odbywać od 7 do 20 maja. Termin dodatkowy matur wyznaczono na 1-16 czerwca. Termin poprawkowy – 23-24 sierpnia. Wyniki matur poznamy 5 lipca (osoby z terminu poprawkowego – 10 września). W szkołach branżowych egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie odbędzie się: zimą od 11 stycznia do 19 lutego oraz w sesji letniej (21 czerwca do 8 lipca). Egzamin zawodowy – sesja zimowa – 11 – 24 stycznia; sesja letnia – od 7 do 21 czerwca.