Informacje

Wałęsa chce włączyć Polskę do Niemiec? Powiedział to rosyjskiej agencji prasowej. To już nie są żarty

Lech Wałęsa, fot. wikipedia By Jindřich Nosek (NoJin) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83620035

„Świat jest źle zorganizowany. ONZ, NATO i Rada Europy – to idee starej epoki” – powiedział w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS Lech Wałęsa. „Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne i stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa”

„Moja walka doprowadziła do zjednoczenia Niemiec. Granice rozbiliśmy. Na horyzoncie globalizacja. To wszystko wymaga innych programów i struktur – stwierdził w wywiadzie Wałęsa. Dodał, że podczas swoich podróży po świecie próbuje namawiać ludzi do dyskusji nad nowym porządkiem świata. Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Musimy rozszerzyć ekonomiczne, obronne i różne inne struktury, stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa” – zasugerował.

Dziennikarze pytali legendarnego przywódcę „Solidarności” o ocenę stosunków polsko-rosyjskich. „Niestety nie można ich nazwać dobrymi” – ocenił. „Niemcy przyczynili nam znacznie więcej zła, a stosunki mamy z nimi znacznie lepsze, niż z Rosją. Dlaczego? Bo Niemcy po wojnie  przyznali się do wszystkich swoich świństw. Należy raz na zawsze powiedzieć, co kto komu złego zrobił i postawić kropkę. Póki tego nie zrobimy, rana się nie zagoi” – tłumaczył. Dodał, że jedną ze spraw, które utrudniają relacje Polski i Rosji jest obecnie katastrofa smoleńska. „Są tacy ludzie, którzy żyją historią, przeszłością, specagentami. Oni nie umieją wymyślić nic innego. Dlatego nie wolno im dawać powodu. Takie tematy należy usuwać” – podsumował były prezydent.

źródło:RMF